Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

wtorek, 23 lipca 2024

Remont Jaracza. Kiedy rozpoczną się prace nad nową nawierzchnią?

red

Firma Jagez wygrała ogłoszony przez Zarząd... więcej

poniedziałek, 22 lipca 2024

Wille Ludwika Meyera przy Moniuszki w remoncie. Uchylamy rąbka tajemnicy

Wille Ludwika Meyera przy Moniuszki w remoncie. Uchylamy rąbka tajemnicy [ZDJĘCIA]

Piotr Jach

Na etapie ostatnich prac wykończeniowych jest... więcej

piątek, 19 lipca 2024

Stary Rynek

Kamienica na rogu ul. Gdańskiej i Legionów do remontu. Wreszcie przestanie straszyć

Narożny budynek przy skrzyżowaniu ul. Gdańskiej z ul. Legionów ma szansę na odnowę w ramach programu rewitalizacji. Byłoby to idealne uzupełnienie odnowy tej części Łodzi.

Narożna kamienica zlokalizowana u zbiegu ulic Gdańskiej i Legionów widziana z poziomu skrzyżowania. Widoczna biała powierzchnia na elewacji budynku w miejscy istniejącego niegdyś wykuszu. U dołu zdjęcia, po prawej stronie widoczna zieleń nasadzona wzdłuż ul. Gdańskiej. Na skrzyżowaniu widoczne dwa samochody: biały jadący ul. Legionów i czarny skręcający z ul. Gdańskiej w Legionów. Nad skrzyżowaniem rozciągnięta trakcja elektryczna komunikacji tramwajowej.

Lista kamienic do remontu skurczyła się w 2019 r. o jeden adres. Wtedy to okazało się, że budynki przy ul. Wschodniej 50 są w tak złym stanie technicznym, że nie da się ich wyremontować, a trzeba je wyburzyć. 

W ich miejsce miasto szukało nowego kandydata do remontu. I wszystko wskazuje na to, że znalazło. Kamienica stojąca na rogu skrzyżowania ul. Gdańskiej i Legionów jest jednym z większych budynków w tej części miasta.

Kamienica odzyska dawny blask

W czasach swojej świetności kamienica Juliusza Gernotha była ozdobą Starego Polesia. Wzrok przyciągały szczególnie wystające ponad gzyms szczyty, które z powodu złego stanu trzeba było częściowo rozebrać. Brakuje także wysokiego na trzy piętra wykuszu na samym rogu budynku, który również usunięto w trosce o bezpieczeństwo przechodniów.

Remont daje szansę nie tylko na odtworzenie brakujących elementów i detali, ale także na zwiększenie mieszkaniowego zasobu miasta, bo w kamienicy znajduje się dzisiaj prawie 50 różnych lokali. Po remoncie ich liczba może się zwiększyć, ponieważ często duże, ponad 100-metrowe mieszkania dzielone są na mniejsze, które lepiej odpowiadają potrzebom łodzian.

Miasto szuka właśnie firmy, która przygotuje dokumentację niezbędną do remontu. Z niej dowiemy się, jaki będzie zakres prac oraz jaki będzie ich koszt.

Cały program rewitalizacji to prawie 120 inwestycji o wartości miliarda złotych. Obok remontów kamienic to także modernizacje ulic i parków.

Kontakt