Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

wtorek, 14 stycznia 2025

Nowe drogi na Bałutach. Gotowe ulice i plany na 2025 rok [LISTA]

TAnd

Na Bałutach praca wre – w 2024 r. przeprowadzono... więcej

Nowe hotele w Łodzi. Dwa już otwarte, a kolejne w planach! [ZDJĘCIA, WIZUALIZACJE]

Katarzyna Sławińska

Miniony rok nie obył się bez otwarć nowych hoteli... więcej

poniedziałek, 13 stycznia 2025

Remont torowiska na Narutowicza w Łodzi. Zmiany w organizacji ruchu i MPK Łódź

TAnd

Torowcy MPK Łódź na kilka dni zajmą torowisko na... więcej

Kamienica na rogu ul. Gdańskiej i Legionów do remontu. Wreszcie przestanie straszyć

Narożny budynek przy skrzyżowaniu ul. Gdańskiej z ul. Legionów ma szansę na odnowę w ramach programu rewitalizacji. Byłoby to idealne uzupełnienie odnowy tej części Łodzi.

Narożna kamienica zlokalizowana u zbiegu ulic Gdańskiej i Legionów widziana z poziomu skrzyżowania. Widoczna biała powierzchnia na elewacji budynku w miejscy istniejącego niegdyś wykuszu. U dołu zdjęcia, po prawej stronie widoczna zieleń nasadzona wzdłuż ul. Gdańskiej. Na skrzyżowaniu widoczne dwa samochody: biały jadący ul. Legionów i czarny skręcający z ul. Gdańskiej w Legionów. Nad skrzyżowaniem rozciągnięta trakcja elektryczna komunikacji tramwajowej.

Lista kamienic do remontu skurczyła się w 2019 r. o jeden adres. Wtedy to okazało się, że budynki przy ul. Wschodniej 50 są w tak złym stanie technicznym, że nie da się ich wyremontować, a trzeba je wyburzyć. 

W ich miejsce miasto szukało nowego kandydata do remontu. I wszystko wskazuje na to, że znalazło. Kamienica stojąca na rogu skrzyżowania ul. Gdańskiej i Legionów jest jednym z większych budynków w tej części miasta.

Kamienica odzyska dawny blask

W czasach swojej świetności kamienica Juliusza Gernotha była ozdobą Starego Polesia. Wzrok przyciągały szczególnie wystające ponad gzyms szczyty, które z powodu złego stanu trzeba było częściowo rozebrać. Brakuje także wysokiego na trzy piętra wykuszu na samym rogu budynku, który również usunięto w trosce o bezpieczeństwo przechodniów.

Remont daje szansę nie tylko na odtworzenie brakujących elementów i detali, ale także na zwiększenie mieszkaniowego zasobu miasta, bo w kamienicy znajduje się dzisiaj prawie 50 różnych lokali. Po remoncie ich liczba może się zwiększyć, ponieważ często duże, ponad 100-metrowe mieszkania dzielone są na mniejsze, które lepiej odpowiadają potrzebom łodzian.

Miasto szuka właśnie firmy, która przygotuje dokumentację niezbędną do remontu. Z niej dowiemy się, jaki będzie zakres prac oraz jaki będzie ich koszt.

Cały program rewitalizacji to prawie 120 inwestycji o wartości miliarda złotych. Obok remontów kamienic to także modernizacje ulic i parków.

Kontakt