Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

wtorek, 14 stycznia 2025

Nowe drogi na Bałutach. Gotowe ulice i plany na 2025 rok [LISTA]

TAnd

Na Bałutach praca wre – w 2024 r. przeprowadzono... więcej

Nowe hotele w Łodzi. Dwa już otwarte, a kolejne w planach! [ZDJĘCIA, WIZUALIZACJE]

Katarzyna Sławińska

Miniony rok nie obył się bez otwarć nowych hoteli... więcej

poniedziałek, 13 stycznia 2025

Remont torowiska na Narutowicza w Łodzi. Zmiany w organizacji ruchu i MPK Łódź

TAnd

Torowcy MPK Łódź na kilka dni zajmą torowisko na... więcej

Remont kamienicy przy Piotrkowskiej 118. Powstanie tu nowy pasaż

Kolejna zabytkowa kamienica w Łodzi doczeka się remontu. Miasto odnowi wszystkie budynki przy ul. Piotrkowskiej 118, a na dziedzińcu stworzy nowy pasaż, który połączy Piotrkowską z fabrykami przy ul. Sienkiewicza.

Wizualizacja podwórka nieruchomości przy ul. Piotrkowskie 118 (widok w kierunku wschodnim). Podwórko jest długie sięgając obiektów fabrycznych przy ul. Sienkiewicza, widoczne za drzewami znajdującymi się na jego końcu. Oficyny są nieregularne, różnej wysokości, a także nierównomiernie rozmieszczone w ciągu podwórka. Widoczne kremowe elewacje budynków i brązowa stolarka okienno-drzwiowa. Nawierzchnia podwórka wyłożona jasnoszarą i ceglana kostką. Widoczne są wyniesione rabaty na których znajdą się trawniki i zieleń wysoka. Niebo na wizualizacji jest błękitne i bezchmurne.

Rewitalizacja znów wkracza na ul. Piotrkowską. Miasto odnowi wszystkie budynki pod numerem 118, a na dziedzińcu stworzy nowy pasaż, który połączy Piotrkowską z fabrykami przy ul. Sienkiewicza. 

Jak zmieni się kamienica przy Piotrkowskiej 118?

– Przebudowa i remont nieruchomości obejmą odnowienie elewacji, wzmocnienie konstrukcji, naprawę dachu, wymianę i renowację historycznej stolarki oraz remont klatki schodowej. To będzie gruntowna przebudowa. Podwórko zyska nową nawierzchnię, a do już istniejącej zieleni dosadzimy dużo nowych roślin. Nie zabraknie ławek i nowego oświetlenia – mówi Igor Kobus, inżynier kontraktu.

W kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 118 powstaną mieszkania komunalne, pracownie twórcze a na III i IV piętrze siedziba Fundacji Centrum Praw Kobiet. Na parterze znajdą się lokale dla przedsiębiorców przeznaczone na usługi i gastronomię. Staną się one naturalnym uzupełnieniem odnowionego i zazielenionego podwórka. Sam dziedziniec po remoncie zostanie otwarty na pasaż, który połączy ul. Nawrot z pasażem Schillera, tworząc w ten sposób kameralną uliczkę.

Przetarg na przebudowę

18 listopada nastąpi otwarcie ofert w przetargu ogłoszonym na remont tej zabytkowej kamienicy z końca XIX wieku. Jeśli część formalna przebiegnie zgodnie z harmonogramem, w lutym zostanie podpisana umowa z wykonawcą, a firma, która wygra przetarg, będzie mogła rozpocząć prace. Remont ma zakończyć się w drugiej połowie 2023 roku.

Neoklasycystyczna kamienica czynszowa przy ul. Piotrkowskiej 118 powstała w latach 80-90 XIX wieku. Jej pierwszym właścicielem był Juliusz Szulc. W jednym z budynków prawej oficyny działała do wojny synagoga. 

Kontakt