Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

czwartek, 11 lipca 2024

środa, 10 lipca 2024

TOP 5 kamienic w Łodzi po rewitalizacji. Mamy się czym pochwalić! [ZDJĘCIA]

Red

Czym jest Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi?... więcej

Ceramiczna mozaika przy Struga gotowa! Zajmuje ponad 100 mkw.! [ZDJĘCIA]

red

„Cztery Strony” to tytuł nowej mozaiki... więcej

Remont kamienicy przy Piotrkowskiej 118. Powstanie tu nowy pasaż

Kolejna zabytkowa kamienica w Łodzi doczeka się remontu. Miasto odnowi wszystkie budynki przy ul. Piotrkowskiej 118, a na dziedzińcu stworzy nowy pasaż, który połączy Piotrkowską z fabrykami przy ul. Sienkiewicza.

Wizualizacja podwórka nieruchomości przy ul. Piotrkowskie 118 (widok w kierunku wschodnim). Podwórko jest długie sięgając obiektów fabrycznych przy ul. Sienkiewicza, widoczne za drzewami znajdującymi się na jego końcu. Oficyny są nieregularne, różnej wysokości, a także nierównomiernie rozmieszczone w ciągu podwórka. Widoczne kremowe elewacje budynków i brązowa stolarka okienno-drzwiowa. Nawierzchnia podwórka wyłożona jasnoszarą i ceglana kostką. Widoczne są wyniesione rabaty na których znajdą się trawniki i zieleń wysoka. Niebo na wizualizacji jest błękitne i bezchmurne.

Rewitalizacja znów wkracza na ul. Piotrkowską. Miasto odnowi wszystkie budynki pod numerem 118, a na dziedzińcu stworzy nowy pasaż, który połączy Piotrkowską z fabrykami przy ul. Sienkiewicza. 

Jak zmieni się kamienica przy Piotrkowskiej 118?

– Przebudowa i remont nieruchomości obejmą odnowienie elewacji, wzmocnienie konstrukcji, naprawę dachu, wymianę i renowację historycznej stolarki oraz remont klatki schodowej. To będzie gruntowna przebudowa. Podwórko zyska nową nawierzchnię, a do już istniejącej zieleni dosadzimy dużo nowych roślin. Nie zabraknie ławek i nowego oświetlenia – mówi Igor Kobus, inżynier kontraktu.

W kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 118 powstaną mieszkania komunalne, pracownie twórcze a na III i IV piętrze siedziba Fundacji Centrum Praw Kobiet. Na parterze znajdą się lokale dla przedsiębiorców przeznaczone na usługi i gastronomię. Staną się one naturalnym uzupełnieniem odnowionego i zazielenionego podwórka. Sam dziedziniec po remoncie zostanie otwarty na pasaż, który połączy ul. Nawrot z pasażem Schillera, tworząc w ten sposób kameralną uliczkę.

Przetarg na przebudowę

18 listopada nastąpi otwarcie ofert w przetargu ogłoszonym na remont tej zabytkowej kamienicy z końca XIX wieku. Jeśli część formalna przebiegnie zgodnie z harmonogramem, w lutym zostanie podpisana umowa z wykonawcą, a firma, która wygra przetarg, będzie mogła rozpocząć prace. Remont ma zakończyć się w drugiej połowie 2023 roku.

Neoklasycystyczna kamienica czynszowa przy ul. Piotrkowskiej 118 powstała w latach 80-90 XIX wieku. Jej pierwszym właścicielem był Juliusz Szulc. W jednym z budynków prawej oficyny działała do wojny synagoga. 

Kontakt