Poznaliśmy szczegóły zapowiadanych na początku tego tygodnia podwyżek. To efekt panującej w kraju sytuacji: żeby sfinansować „Polski Ład”, rząd przekazuje Łodzi z podatków coraz mniej pieniędzy, a jednocześnie wszystko drożeje. Wyższe ceny, m.in. prądu i paliwa, nie pozostają bez wpływu na koszty usług miejskich, w tym na utrzymanie miejskich kamienic.
Jak zmienią się zniżki w czynszach?
Aby nowe stawki czynszu w najmniejszym stopniu dotknęły osoby mieszkające w budynkach w gorszym stanie technicznym, miasto przygotowało zniżki. Maksymalny upust w czynszu za mieszkanie bez wygód zwiększy się z 60 do 65 proc. Na tę sumę złożą się zniżki za poszczególne niedogodności w mieszkaniach: przeznaczenie kamienicy do remontu, zły stan techniczny, toaletę poza lokalem, czy brak centralnego ogrzewania.
Miasto sukcesywnie odnawia kolejne budynki, aby coraz więcej łodzian mogło mieszkać w komfortowych warunkach, ale kolejka kamienic do remontu nadal jest spora. I właśnie z myślą o najemcach tych budynków, które nie zostały jeszcze odnowione, przygotowano zmiany, które pozwolą utrzymać opłaty za podobnym poziomie.
Najwyższe i najniższe stawki czynszów
I tak od 1 kwietnia przyszłego roku najniższa stawka czynszu, jaka będzie obowiązywać w mieszkaniu komunalnym, wyniesie 4,1 zł za mkw. Tyle zapłacą osoby, które nie mają w lokalach wszystkich mediów i mieszkają poza Śródmieściem. Z drugiej strony będą kamienice w dobrym stanie, z centralnym ogrzewaniem i gazem, gdzie czynsz będzie na poziomie 11,7 zł za mkw. I to jest najwięcej, ile można zapłacić za wynajem mieszkania komunalnego.
Stawki za lokal socjalny nie zmienią się.