Najbardziej efektowne zmiany widać na ul. Włókienniczej. To miejsce, kojarzone do niedawna ze zniszczonych kamienic, w niczym nie przypomina już zaniedbanego kawałka Łodzi. Udało się tam rozpocząć wszystkie z zaplanowanych inwestycji, a do pierwszych odnowionych budynków wprowadzili się już lokatorzy.
Remonty od piwnic po dachy
– Każdy z remontów jest gruntowny. Odnawiamy kamienice od piwnic po dachy. Wymieniamy instalacje, kładziemy centralne ogrzewanie, mieszkania mają wyposażone łazienki i nowy, wygodniejszy układ pokoi. W tym roku skończyliśmy prace pod numerami 3, 5, 6, 7, 8 i 16. Oddaliśmy do użytku także bardzo ciekawy czarno-złoty budynek na rogu z ul. Wschodnią – mówi Olga Kassyańska z Zarządu Inwestycji Miejskich.
Na ul. Włókienniczej w mijającym roku rozpoczęto również układanie nowej nawierzchni ulicy, która po przebudowie będzie woonerfem, a do ul. Jaracza wybudowano nowy pasaż z kolorowym placem zabaw.
Część kamienic przy ul. Włókienniczej zyskała dzięki remontowi artystyczne fasady. Tę pod numerem 6 zdobią białe rzeźby kobiet, zwane kariatydami. W tej pod numerem 12 możemy oglądać niebo odbijające się w szklanych detalach. Ale najpopularniejszą do fotografowania stała się narożna kamienica przy skrzyżowaniu z ul. Wschodnią, której czarno-złota fasada mocno wyróżnia się nie tylko na tle pozostałych przy Włókienniczej, ale w całym Śródmieściu.
Komfortowe mieszkania
Efekty rewitalizacji widać też dobrze koło OFF Piotrkowska Center. Tam błyszczą już budynki przy ul. Sienkiewicza 56 i 79 oraz ul. Roosevelta 17, a rozpoczęły się remonty w fabryce przy ul. Sienkiewicza 77 („Wigencja”) i gmachu przy ul. Roosevelta 15. Dwie pierwsze kamienice były przed remontami ruinami z lokalami bez wygód na poddaszu. Dzisiaj wszystko jest w nich nowe, a ostatnie piętro zostało podwyższone, żeby można było mieszkać tam w komfortowych warunkach.
Gmach przy ul. Roosevelta 17 znamy jako Dom Literatury. Ten wpisany do rejestru zabytek zachwyca po remoncie nie tylko z zewnątrz, ale także w środku. Ekipa konserwatorska odrestaurowała tam piękne polichromie na klatce schodowej, które odkryto podczas prac remontowych.
W tym rejonie Śródmieścia już wcześniej udało się wyremontować ulice, a na finał czekają nas inwestycje OPG Property Professionals, właściciela OFF Piotrkowska, który zamierza rozbudować dawną fabrykę Franciszka Ramischa o nowe budynki od strony ul. Piotrkowskiej i ul. Sienkiewicza.
Księży Młyn też w remoncie
Kolejny front robót w rewitalizacji to Księży Młyn. Tam prace nie zwalniają tempa, a w tym roku oddano po remontach następnych 5 famuł, a w nich 50 mieszkań i 5 lokali użytkowych. Inwestycje na zabytkowym osiedlu obejmują także dawne budynki gospodarcze, a w jednym z nich – największym – powstała winoteka z restauracją.
Rewitalizacja Księżego Młyna obejmuje nie tylko budynki należące do miasta, ale także wspólnotowe. Dzięki temu wyremontowane zostaną nie tylko wszystkie famuły przy ul. Księży Młyn i po nieparzystej stronie ul. Przędzalnianej, ale także budynki przy ul. Fabrycznej oraz konsumy przy Kocim Szlaku, w których znajdują się lokale użytkowe i lubiane przez łodzian kawiarnie i restauracje.
Listę wyremontowanych kamienic w 2021 roku uzupełniają budynki przy ul. Gdańskiej 1, ul. Wschodniej 20, 23 i 24 oraz ul. Kilińskiego 39. Natomiast w spisie tych inwestycji, które w tym roku zostały rozpoczęte, są jeszcze dwa budynki komisariatów przy ul. Tuwima i ul. Sienkiewicza, kamienice przy ul. Sienkiewicza 22, ul. Legionów 20, 37a i 44 oraz ul. Mielczarskiego 3, 15 i 33.
Mieszkania i nie tylko
Bilans tegorocznej rewitalizacji to kolejnych 30 odnowionych budynków, a w nich ponad 260 wyremontowanych i wyposażonych we wszystkie media mieszkań komunalnych. Poza nimi, głównie w parterach budynków, powstało 70 lokali użytkowych przeznaczonych dla niewielkich firm. Powstają w nich sklepy, pracownie, butiki i punkty usługowe.
Ale to nie wszystko, w programie rewitalizacji powstają także nowe przedszkola, świetlice, lokale dla organizacji pozarządowych, domy dziennego pobytu i centra seniora. To ostatnie zostało uruchomione w oficynie przy ul. Sienkiewicza 56.
Rewitalizacja to także nowe miejsca do zabaw dla najmłodszych w plenerze. W tym roku w Śródmieściu właśnie z myślą o dzieciach powstały trzy place zabaw, największy z nich na rogu skrzyżowania ul. Kilińskiego z ul. Jaracza.
Przed nami dwa ostatnie lata programu rewitalizacji Śródmieścia i kilka spektakularnych inwestycji, w tym przebudowa ważnych w mieście przestrzeni publicznych: rynku Starego Miasta, placu Wolności oraz pasażu im. Schillera. Szerzej na ten temat poinformujemy w jednym z noworocznych wydań „ŁÓDŹ.PL”