Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

piątek, 19 lipca 2024

Stary Rynek

wtorek, 16 lipca 2024

poniedziałek, 15 lipca 2024

Wielka rewitalizacja famuł przy Ogrodowej 24. Widać już pierwsze efekty przebudowy [ZDJĘCIA]

Rozpoczęta w 2023 roku wielka rewitalizacja famuł... więcej

Politechnika Łódzka rozbuduje „Alchemium” - nową siedzibę Wydziału Chemicznego

Politechnika Łódzka przystępuje do realizacji II etapu projektu „Alchemium”, nowej siedziby Wydziału Chemicznego. W środę, 19 stycznia, uczelnia podpisała umowę na budowę trzech nowych gmachów, do której przeniosą się pracownicy naukowi oraz studenci chemii.

W pierwszym etapie budowy „Alchemium” powstał budynek dydaktyczno-konferencyjny z imponującą aulą dla 500 słuchaczy – oddano go do użytku we wrześniu 2021 r. Obok wzniesione zostaną trzy kolejne budynki o pięciu kondygnacjach naziemnych i jednej podziemnej.

- Teraz zrealizujemy część merytoryczną, w której będą nowoczesne laboratoria chemiczne i pracownie do prowadzenia badań naukowych i kształcenia na najwyższym poziomie – mówi rektor PŁ prof. Krzysztof Jóźwik. – Mam nadzieję, że ta długo oczekiwana inwestycja dla Wydziału Chemicznego, który jest silnym ośrodkiem naukowym, wpłynie na dalszy jego rozwój. Nowa infrastruktura umożliwi prowadzenie badań na miarę wyzwań przyszłości, a tych, w których chemia odgrywa kluczową rolę, jest bardzo wiele.

Nowa przestrzeń – nowe możliwości

Trzy nowe budynki będą mieć łącznie 10,4 tys. mkw., co umożliwi wydzielenie tam ok. 130 laboratoriów.

– Realizujemy bardzo dużo projektów na wydziale, dlatego nowa infrastruktura, nowy metraż otworzy nowe perspektywy rozwoju badań naukowych i jednoczesnego zapewnienia wysokiego poziomu kształcenia – mówi dziekan Wydziału Chemicznego PŁ prof. Małgorzata Iwona Szynkowska-Jóźwik.

Nowe budynki „Alchemium” wybuduje firma Alsal, która ofertą na 108,7 mln zł wygrała przetarg na realizację tej inwestycji. Politechnika sfinansuje ją dzięki dotacji celowej z Ministerstwa Edukacji i Nauki w wysokości 65,1 mln zł oraz środków własnych.

Zakończenie budowy jest planowane w drugim kwartale 2024 roku.

Kontakt