Numerem jeden wśród najwyższych łódzkich budynków pozostaje niezmiennie łódzka katedra. Liczy ona 104,5 metra i nie zapowiada się, by którykolwiek z planowanych wieżowców pobił ten rekord. W rankingu wiele miejsc w czołówce zajmują budynki o charakterze sakralnym - odłóżmy je chwilowo na bok, jako że stanowią osobną kategorię. W Łodzi buduje się najwięcej od lat, dlatego warto przyjrzeć się najwyższym łódzkim wieżowcom, zarówno tym biurowo-usługowym, jak i mieszkalnym.
1. Hi Piotrkowska
Jego bryła rzuca cień na Stajnię Jednorożców, a wysokość całkowita to imponujące 84 metry. W biurowcu znajduje się wielofunkcyjny kompleks biurowy, siedziba oddziału banku, przestrzeń konferencyjna, hotel, ale także ogólnodostępna kawiarnia oraz sklep, kwiaciarnia i drogeria. Na ostatnim piętrze ma pojawić się restauracja i klub z ponad 200-metrowym tarasem. Wnętrze zaprojektowała Nastazja Kropidłowska. Poza restauracją na 19 piętrze znajdzie się kawiarnio-piekarnia.
2. Śródmiejska Dzielnica Mieszkaniowa (ŚDM) wśród łodzian nazywana “łódzkim Manhattanem”
Budowana w latach 1975–1982 dzielnica to pierwsze spełnione łódzkie marzenie o drapaczach chmur. Dwa najwyższe budynki mieszkalne w Łodzi (przy Piotrkowskiej 7 oraz Piotrkowskiej 182) liczą po 78 metrów każdy. Kto mieszkał lub odwiedzał 24 piętro wie, że nie ma piękniejszej panoramy! O łódzkim Manhattanie więcej pisaliśmy tu: Śródmiejska Dzielnica Mieszkaniowa - spełnione marzenie o drapaczach chmur [ZDJĘCIA]
3. Red Tower (dawniej Bre Tower)
Te 22 biurowe kondygnacje w sąsiedztwie Off Piotrkowska Centrum pochodzą z 1978 r. Obecny wygląd zawdzięczają wielkiej modernizacji z lat 2006-2008. Charakterystyczna, czerwona elewacja i nocna iluminacja zaprojektowane zostały przez zespół architektów z biura AGG - Architekci Grupa Grabowski Spółka z o.o. W wieżowcu znajdziemy takie firmy jak BRE Bank, Philips, Accenture Services oraz kilkanaście mniejszych przedsiębiorstw.
4. Centrum Kliniczno-Dydaktyczne Uniwersytetu Medycznego w Łodzi (CKD)
38 lat! Tyle trwała budowa gigantycznego kompleksu szpitalno-dydaktycznego, pod który kamień węgielny wmurowano w 1975 roku. Na 14. piętrach mieści się 5 sal operacyjnych, 367 łóżek szpitalnych w 31 klinikach. Piętra 12. i 13. przeznaczono na nowoczesne Centrum Symulacji Medycznych i hostel goszczący maksymalnie 43 osoby.
5. Budynki Centrali Handlu Zagranicznego w Łodzi (Wieżowiec Miastoprojektu i Textilimpex)
Oba budynki liczą po 68 metrów wysokości, co plasuje je na piątym miejscu zestawienia. Jeden z wieżowców swoją nazwę zawdzięcza firmie przemysłu tekstylnego: Textilimpexowi, który powstał w 1949 roku i działa do dziś. Co ciekawe, w jednym z wieżowców przy ulicy Traugutta mieściła się siedziba Miastoprojektu, czyli biura zajmującego się projektowaniem architektonicznym, które stworzyło wyżej wymieniony Manhattan. ZOBACZ TAKŻE: Mała wielka ulica Traugutta. Czy znasz wszystkie jej atrakcje?
Idzie nowe - Wieżowiec Piotra Misztala, czyli Golden Tower
Niebawem na liście najwyższych łódzkich wieżowców trzeba będzie wprowadzić poprawkę!
Łódzki biznesmen Piotr Misztal otrzymał niezbędne zgody i rusza z budową 72 metrowej, Złotej Wieży, która będzie pierwszym wyjątkiem w zabudowie Piotrkowskiej, zdominowanej przez dużo niższe kamienice.
Projekt Golden Tower pochodzi od łódzkiego studia Design Lab Group. W budynku nie zabraknie luksusu - wysokiej klasy apartamenty, basen, strefa relaksu, siłownia, taras widokowy - długo można wymieniać udogodnienia, które pojawią się w wieżowcu. Doskonałą okazją do odwiedzenia budynku i przyjrzenia mu się z bliska będzie wizyta w jednym z lokali gastronomicznych.