Samotność nie jest fajna. Wręcz przeciwnie, jest jednym z najgorszych doświadczeń, jakie przytrafiły się nam na starość – przyznają niejednokrotnie seniorzy. Podobnego zdania są także podopieczni Stowarzyszenia mali bracia Ubogich w Łodzi. Z tą tylko różnicą, że oni postanowili nie zamykać się już dłużej w domach i mieszkaniach. Podjęli decyzję, by otworzyć się na drugiego człowieka, biorąc udział w programie „Twoja obecność pomaga mi żyć (Obecność)”.
Program OBECNOŚĆ
To długoterminowy wolontariat towarzyszący na rzecz seniorów żyjących w osamotnieniu. Wolontariusz regularnie odwiedza podopiecznego, systematycznie telefonuje i wspiera go w trudnych chwilach, budując w ten sposób wzajemną relację. Każdego podopiecznego odwiedza stale ten sam wolontariusz. Trwające minimum dwie godziny i całkowicie bezpłatne wizyty odbywają się co najmniej raz w tygodniu. Polegają one m.in. na wspólnych rozmowach przy herbacie lub kawie, wspólnym spacerze, oglądaniu zdjęć lub też wyjściu do teatru.
– Samotni seniorzy w Łodzi potrzebujący wsparcia m.in. w zakupach, przygotowywaniu posiłków czy sprzątaniu, otrzymują już taką pomoc w postaci usług opiekuńczych, które oferujemy – mówi Elżbieta Jaszczak, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi ds. pomocy środowiskowej. – Tego typu wsparcie, choć niewątpliwie bardzo ważne, nie zastąpi jednak rozmowy i po prostu bycia z drugim człowiekiem. Dlatego nasi podopieczni zdecydowali się również chętnie na regularne odwiedziny wolontariuszy Stowarzyszenia.
Nabór uczestników (seniorów)
Każdy senior, który czuje się samotny i chce spędzić czas z życzliwą, serdeczną i chętną do rozmów osobą, może również samodzielnie skontaktować się bezpośrednio z biurem Stowarzyszenia mali bracia Ubogich pod numerem telefonu 600 615 110 (od poniedziałku do piątku w godz. 12–14).
Nabór wolontariuszy
Osoby dorosłe, które chcą podzielić się swoim czasem i uwagą z drugim człowiekiem, są proszone o kontakt przez stronę internetową www.malibracia.org.pl/wolontariat. Chętni zostaną zaproszeni na rozmowę oraz na szkolenie wprowadzające, podczas którego dowiedzą się m.in. jak nawiązać i utrzymać przyjacielską relację pomiędzy podopiecznym a wolontariuszem w zgodzie z misją Stowarzyszenia i standardami. Wolontariusze podpisują ze Stowarzyszeniem umowę wolontariacką.
Więcej informacji: