Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

wtorek, 30 kwietnia 2024

Nowe przystanki na Zachodniej prawie gotowe. MPK Łódź zmieni trasy [ZDJĘCIA]

ML

W ramach przebudowy ul. Legionów powstają nowe... więcej

poniedziałek, 29 kwietnia 2024

Zielony plac Wolności tętni życiem! Łodzianie pokochali go po metamorfozie

Zielony plac Wolności tętni życiem! Łodzianie pokochali go po metamorfozie [ZDJĘCIA]

ML

Przebudowa placu Wolności to przede wszystkim... więcej

piątek, 26 kwietnia 2024

Otwarcie Fabryki Aktywności Miejskiej. Rewitalizacja odmieniła tę przestrzeń

Warsztaty plastyczne, kulinarne, dla dzieci i dorosłych, wystawa prac artystów z łódzkiej ASP, oprowadzanie po fabryce przez samego fabrykanta Henryka Wagnera i wiele innych atrakcji zaplanowano na otwarcie Fabryki Aktywności Miejskiej. Adres Tuwima 10 czeka na mieszkańców.

Na zdjęciu siedziba Fabryki Aktywności Miejskiej w dawnej fabryce Wagnera przy ul. Tuwima 10 (widok na elewacje południową).

13 i 14 maja to drzwi otwarte Fabryki Aktywności Miejskiej. Mieszkańcy będą mogli zwiedzić fabrykę i porozmawiać o historii jej powstania. Po budynku oprowadzał będzie jeden z pracowników biura w przebraniu Henryka Wagnera. Stałymi punktami podczas dwóch dni będzie wystawa fotograficzna Macieja Stanika Ukraina w ogniu – Gdzie jesteś cywilizowany świecie?”, prezentacja łódzkich organizacji pozarządowych, wystawa studentów Akademii Sztuk Pięknych oraz kącik z sąsiedzką wymianą kompetencji.

– Będzie to taka przestrzeń, która pozwoli w łatwy, szybki sposób zyskać wiedzę na temat umiejętności i działalności naszych sąsiadów, osób z najbliższego otoczenia – mówi Agata Burlińska, z-ca dyr. Biura Aktywności Miejskiej.

Drzwi otwarte pełne atrakcji

Oprócz stałych punktów programu przewidziane są także dodatkowe atrakcje. W piątek warsztaty plastyczne oraz z szycia pacynek dla dzieci, warsztaty z korzystania ze smartfonów dla seniorów, wspólne sadzenie roślin, a także poczęstunek w postaci ukraińskich wypieków. 

Sobota to z kolei maraton pisania wniosków do Budżetu Obywatelskiego 2022/2023, a także warsztaty o tym, w jaki sposób włączać się aktywnie w funkcjonowanie miasta. Będzie także pokaz robienia makijażu. Zajęcia te poprowadzi wizażystka Julia Świąder. Osoby, które chcą wziąć udział w zajęciach, proszone są o zabranie własnych kosmetyków.

W piątek adres Tuwima 10 będzie dostępny dla mieszkańców od godziny 10:00 do 18:00, natomiast w sobotę od godziny 10:00 do 16:00. 

Koniec rewitalizacji

Fabryka przy Tuwima 10 wraz z jej oryginalnym, dziewiętnastowiecznym kominem została całkowicie przebudowana z zachowaniem industrialnego charakteru.

Uwagę przechodniów może przyciągać ponad stuletnia ceglana elewacja, natomiast od strony północnej przeszklona kondygnacja, która dodaje budynkowi lekkości. 

– Fabryka przeszła kompleksową odnowę. Wymieniliśmy tu stropy i instalacje. Odnowiliśmy elewację i przebudowaliśmy wnętrza. Przestrzenie wspólne dostępne dla mieszkańców są wyposażone m.in. w komfortowe meble, ekrany projekcyjne, a nawet aneksy kuchenne. Dodatkowo sala spotkań i sala konferencyjna posiada klimatyzację – mówi Olga Kassyańska, Zarząd Inwestycji Miejskich

W budynku trwają ostatnie prace związane z wyposażeniem i roboty porządkowe. Budynek dostosowany jest do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wartość całego projektu to ponad 14 mln zł.

Historia fabryki Henryka Wagnera przy Tuwima 10

Fabryka maszyn i przyborów tkackich Henryka Wagnera powstała w 1881 roku na miejscu małej fabryki wyrobów bawełnianych, założonej w 1853 roku przez Jana Wagnera (ojca). W okresie międzywojennym należała do Teodory Ordyńskiej, Rozamundy Wagnerowej oraz Tadeusza Ordyńskiego – wszyscy byli spadkobiercami twórcy firmy. Po 1945 roku upaństwowiony zakład produkował części do maszyn włókienniczych, później przystosowano jego wnętrza na potrzeby handlu i usług. Do dzisiaj na terenie fabryki zachował się oryginalny, niewielki komin z 1881 roku. 

DRZWI OTWARTE 

FABRYKI AKTYWNOŚCI MIEJSKIEJ

13 maja, piątek , godz. 10:00–18:00

14 maja, sobota, godz. 10:00–16:00


Projekt pn. "Rewitalizacja przestrzeni miejskiej przy ul. Moniuszki 3, 5 i Tuwima 10 (Program Nowe Centrum Łodzi)" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.01-10-0002/16 zawartej w dniu 30 maja 2017 roku. Projekt realizowany w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

 

 

Powiązane linki

Kontakt