Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

czwartek, 30 czerwca 2022

Wyścig Solidarności 2022. Zmiany w ruchu i rozkładach komunikacji MPK Łódź

TAnd / ŁÓDŹ.PL

W sobotę (2 lipca) odbędzie się wyścig... więcej

środa, 29 czerwca 2022

Wigencja prawie gotowa! Na efekty tej rewitalizacji czekają wszyscy [ZDJĘCIA]

ML / ŁÓDŹ.PL

Nie tylko teatr, biblioteka i rodzinna... więcej

Trwa remont Muzeum Sztuki w Łodzi. Konserwatorska renowacja fasad

(pj) / ŁÓDŹ.PL

Rozpoczął się remont elewacji Muzeum Sztuki ms1... więcej

Ten zielony skwer w centrum Łodzi zachwyca. A jeszcze niedawno... [ZDJĘCIA PRZED I PO]

Kiedyś - zaniedbany trawnik, chodnik pozbawiony ławek, kilka drzew i smętnych krzaków. Dziś - urocze, zielone miejsce zachęcające do odpoczynku. Skwer na rogu ul. Kilińskiego i Rewolucji 1905 r. zmienił się nie do poznania!

Skwer na rogu ul. Kilińskiego i Rewolucji 1905 r. zmienił się nie do poznania -  fot. ŁÓDŹ.PL
Skwer na rogu ul. Kilińskiego i Rewolucji 1905 r. zmienił się nie do poznania , fot. ŁÓDŹ.PL

Przede wszystkim pojawiła się tu zieleń z prawdziwego zdarzenia. W ramach inwestycji posadzono nowe drzewa, krzewy, byliny oraz pnącza. Szczególne wrażenie robią zwłaszcza rosnące wzdłuż ulicy Kilińskiego wiśnie kaznan, pięknie kwitnące na różowo. O dobrą kondycję roślin dba zamontowany tu system nawadniający.

Najbardziej charakterystycznym elementem nowego skweru są dwie duże altany - geometryczne konstrukcje o drewnianym, żeberkowym dachu widać już z daleka. Za jakiś czas po grafitowoszarych metalowych filarach wspinać się będą pnącza, ale już dziś altany rzucają przyjemny półcień na stojące pod nimi ławki. Te ławki to także nie byle co! Długie, drewniane konstrukcje wygiętym kształtem dopasowują się do meandrującego między trawnikami chodnika. Obok stanęły także stylowe kosze na śmieci, a na całym skwerze zamontowano oświetlenie, które sprawia, że wieczorem prezentuje się naprawdę wspaniale.

Nowy chodnik, oddzielony od jezdni pasem zieleni, wykonany jest z betonowych płyt z elementami kostki kamiennej. Wzdłuż ul. Kilińskiego wygospodarowano także przestrzeń na nieobecne tu wcześniej miejsca parkingowe. 

Zmiany na skwerze objęły również to, co pod ziemią - wyremontowano kanalizację, sieci wodną i gazową, a w okolicznych kamienicach zainstalowano centralne ogrzewanie. Na ulicy przebudowana została również sieć elektryczna.

Tak skwer wyglądał przed remontem

A tak wygląda dziś

Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - obszar o powierzchni 7,5 ha ograniczony ulicami Wschodnią, Rewolucji 1905r., Kilińskiego, Jaracza wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.03-10-0002/17-00 zawartej w dniu 29 sierpnia 2017 roku.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Kontakt