Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

piątek, 5 lipca 2024

Budowa Białej Kamienicy u zbiegu Zachodniej i Więckowskiego. Zajrzyj na plac budowy [ZDJĘCIA]

Piotr Jach

Już jesienią tego roku ma zakończyć się budowa... więcej

czwartek, 4 lipca 2024

Remonty dróg na Starym Polesiu. Chcesz mieć na nie wpływ? Przyjdź na spotkanie

TAnd

Do remontowej puli dróg dołączyły trzy ulice na... więcej

Zielony Księży Młyn tętni życiem! Zaglądamy na zabytkowe podwórka po rewitalizacji

Zielony Księży Młyn już po remoncie. Zaglądamy na podwórka na jednym z najpiękniejszych łódzkich osiedli. Jak wyglądają wiosną w zrewitalizowanej zimą okolicy?

Na zdjęciu wystrój jednego z podwórek Księżego Młyna, na którym funkcjonuje restauracja "Winoteka".

– Księży Młyn to perła pośród wszystkich naszych projektów rewitalizacyjnych. Do końca 2023 roku wyremontujemy łącznie ponad 40 budynków gospodarczych i mieszkalnych. Nasze remonty podobnie jak w programie rewitalizacji centrum Łodzi, tak i tu są kompleksowe. Remontujemy od dachu po piwnice. Odnawiamy elewacje, przebudowujemy wnętrza, wymieniamy instalacje. Ale to nie wszystko. Istotną częścią naszych projektów jest zazielenianie i zagospodarowywanie terenów przed budynkami. Porządkujemy alejki i podwórka tworząc przyjazną, zieloną przestrzeń – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, Zarząd Inwestycji Miejskich.

Zielony Księży Młyn z zielonym parkingiem

W 2018 roku na Księżym Młynie powstał wyjątkowy projekt, zielony parking, pierwszy taki w mieście. Zaprojektowany został na 55 miejsc postojowych. Do jego budowy wykorzystano tylko naturalne materiały, a samochody mogą stawać na ażurowym podłożu, na którym rośnie trawa. Na Księżym Młynie nie brakuje nowych zielonych przestrzeni, na których łodzianie i turyści mogą odpocząć.

– To jedno z moich ulubionych miejsc w Łodzi. Przychodzę tu z rodziną na spacery, ale nie brakuje tu również klimatycznych kawiarni i restauracji, w których można napić się kawy, czy zjeść obiad - mówi spotkana w restauracji Weronika Zawadzka, mieszkanka Widzewa.

Do jednych z ładniejszych podwórek możemy zaliczyć te, które powstały przy wyremontowanych famułach z numerami 1,3,5,9. Zasadzono tu łącznie 21 drzew. Pośród nowych nasadzeń odnajdziemy brzozę brodawkowatą, gruszę, jabłoń, czereśnię i aż 11 wiśni.  Nie brakuje krzewów, bzów, róży i tawuł japońskich. Pojawił się nowy trawnik– aż 1,5 tys. mkw. Całość dopełniają nowe ławki.

Podwórko z dobrą kuchnią Winoteki

Przy zbiegu ulic Tymienieckiego i Przędzalnianej zrujnowane lokatorskie komórki przeszły generalny remont. Odrestaurowana przestrzeń stała się modnym miejscem. Powstała tu restauracja Winoteka, wyjątkowy lokal umiejscowiony w samym sercu zabytkowego osiedla robotniczego. Wyjątkowa kuchnia, wina i spotkania z sommelierami – wszystko to znajdziemy w restauracji z klimatycznym ogródkiem w pofabrycznym otoczeniu.


Projekt pn. "Szlakiem Architektury Włókienniczej. Rewitalizacja Księżego Młyna" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.01-10-0006/17-00 zawartej w dniu 28 września 2018 roku.
Projekt pn. "Szlakiem Architektury Włókienniczej. Rewitalizacja Księżego Młyna. Etap II" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.01-10-0001/20 zawartej w dniu 26 maja 2021 roku.
Projekty są realizowane w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Projekty współfinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Kontakt