Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

wtorek, 23 lipca 2024

Remont Jaracza. Kiedy rozpoczną się prace nad nową nawierzchnią?

red

Firma Jagez wygrała ogłoszony przez Zarząd... więcej

poniedziałek, 22 lipca 2024

Wille Ludwika Meyera przy Moniuszki w remoncie. Uchylamy rąbka tajemnicy

Wille Ludwika Meyera przy Moniuszki w remoncie. Uchylamy rąbka tajemnicy [ZDJĘCIA]

Piotr Jach

Na etapie ostatnich prac wykończeniowych jest... więcej

piątek, 19 lipca 2024

Stary Rynek

Startuje metamorfoza pasażu Schillera. Dużo zieleni, nowa fontanna i nie tylko! [WIZUALIZACJE]

W środę, 17 sierpnia, rozpoczną się prace modernizacyjne w pasażu Schillera. Z użytkowania wyłączony zostanie teren pasażu wraz z przyległym parkingiem.

Wizualizacja pasażu Schillera po planowanej przebudowie

– Ekipy budowlane jeszcze w tym tygodniu zobaczymy w pasażu Schillera. Rozpoczyna się wyczekiwana metamorfoza, podczas której przestrzeń pasażu zostanie przebudowana i co najważniejsze zazieleniona. Na początek robotnicy przygotują i zabezpieczą plac budowy i rozpoczną się niezbędne rozbiórki – zapewnia Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

Rewolucja za sprawą zieleni

Na pasażu zostanie wymieniona kompleksowo nawierzchnia. Pojawią się nowe meble miejskie, czyli ławki, stojaki i latarnie.
Pasaż stanie się zielonym deptakiem tuż przy głównej ulicy miasta, ul. Piotrkowskiej. Posadzonych na nim zostanie ponad 50 drzew. Część w gruncie, kolejne w dużych donicach. Ale nie tylko drzewa, pasaż zazielenią liczne krzewy, byliny i rabaty z kwiatami.

Nowa fontanna i monitoring

Z pasażu zniknie stara fontanna. W zamian wykonawca zbuduje nową, posadzkową. Po remoncie na płycie pasażu nie będzie już miejsc parkingowych. To element większej zmiany związanej z budową parkingów wielopoziomowych. Jeden z nich powstanie nieopodal – przy ul. Tuwima 10. Pasaż Schillera zostanie włączony do systemu monitoringu miejskiego. Nad bezpieczeństwem będą czuwały kamery nadzorowane przez strażników miejskich.

Ciekawostka

Pomnik Leona Schillera autorstwa Antoniego Biłasa został ustawiony w marcu 1982 roku przy ulicy Piotrkowskiej 112 w pasażu. Postać została wykonana z granitu i przedstawiona w todze. Monument powstał dzięki składkom mieszkańców Łodzi z inicjatywy Kazimierza Dejmka. Leon Schiller to najwybitniejszy polski reżyser teatralny okresu międzywojennego i organizator teatru powojennego w Polsce, swoją karierę artystyczną rozwijał m.in. w łódzkich teatrach.

Kontakt