Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

środa, 27 marca 2024

Wielki remont fabryk przy Sienkiewicza. Dwa budynki zyskują nowe życie [ZDJĘCIA]

ML

Dwie zabytkowe fabryki odzyskują blask. Zaglądamy... więcej

POW będzie woonerfem. Zobacz, jak wygląda projekt [WIZUALIZACJE, ZDJĘCIA]

PaŚ

Studenci Uniwersytetu Łódzkiego zaproponowali... więcej

poniedziałek, 25 marca 2024

Remont Legionów. Miasto zaprasza na społeczny odbiór inwestycji [SZCZEGÓŁY]

ML

Wyczekiwany finał remontu Legionów coraz bliżej.... więcej

Light Move Festival 2022. Wszystko, co musisz o nim wiedzieć [LISTA ATRAKCJI, MAPA]

W dniach 23-25 września w Łodzi odbędzie się 12. edycja imprezy uwielbianej przez łodzian i odwiedzających nasze miasto turystów. Light Move Festival 2022 to nie tylko widowiskowe mappingi, projekcje i niezwykłe instalacje, ale także bezpłatne koncerty oraz warsztaty. Sprawdź szczegóły w naszym przewodniku i zaplanuj swój weekend z Festiwalem Światła w Łodzi.

Infografika przedstawiająca kompilację mapy tegorocznych atrakcji festiwalu Light Move Festival 2022 oraz 2 zdjęć oświetlonych w ramach wydarzenia budynków

12. edycja Light Move Festival, „Przebudzenie”, odbędzie się w dniach 23-25 września. 

Light Move Festival to oczywiście przede wszystkim niezwykła okazja do przespacerowania się przepięknie oświetlonym miastem i dostrzeżenia jego zupełnie innego oblicza. Piękno łódzkiej architektury zostanie podkreślone i wydobyte przez wielobarwne iluminacje na ul. Piotrkowskiej, placu Dąbrowskiego oraz w EC1 (nr 37 na mapie). Nie do poznania - za sprawą światła - zmienią się również park Moniuszki i Siekiewicza (nr 38 na mapie).

Jak dojechać na Light Move Festival 2022?

Na Light Move Festival 2022 najlepiej wybrać się komunikacją miejską. Dla zapewnia bezpieczeństwa, teren festiwalu zostanie wyłączony z ruchu. W każdy festiwalowy dzień (piątek, sobota i niedziela) w godz. 17 – 1 zamknięty dla ruchu będzie obszar centrum miasta, pomiędzy Piłsudskiego, Kościuszki, Jaracza i Rewolucji 1905 r. oraz ul. Uniwersyteckiej (zobacz na mapie). Najbliżej festiwalowych atrakcji dostępny będzie dla samochodów podziemny parking dworca Łódź Fabryczna. Dojazd do niego możliwy będzie bez zmian z al. Rodziny Scheiblerów od Narutowicza i Tuwima oraz z al. Rodziny Grohmanów. 

Komunikacji miejska zostanie wzmocniona, a jej kursowanie wydłużone do godzin nocnych, aby zapewnić łatwy dojazd i powroty do domu. Linie 2A, 3B, 4, 10A, 10B, 11, 12, 18, 57, 80C, 83, Z1 i Z13 kursować będą do godz. 0:30 (ostatnie odjazdy o tej godzinie z centrum miasta). Ponadto przez cały weekend, w godz. 17-1, kursować będzie linia 18. 

Uruchomiona zostanie również specjalna linia autobusowa 151, która kursować będzie wokół terenu Light Move Festival 2022, zapewniając wygodny przejazd pomiędzy festiwalowymi atrakcjami. Numeracja linii nawiązuje do dawnego oznaczenia autobusowych linii nocnych, a to ze względu na tabor, który się na niej pojawi. W festiwalowych okolicznościach przejedziemy się zabytkowymi autobusami z dawnych lat. Ponadto podczas festiwalu światła w sobotę i niedzielę wydłużone zostanie do godzin wieczornych funkcjonowanie Łódzkie Linii Turystycznej 0 kursującej na trasie Retkinia – Piotrkowska Centrum – Plac Niepodległości. Na festiwal możemy dojechać przedwojennym tramwajem typu Sanok, czerwonym składem wagonów 5N z lat 60 czy rozświetlonym wagonem „Imprezowym” MPK Łódź.

Mapping na Light Move Festival 2022

Jak co roku, na Light Move Festival 2022 łodzianie będą mieli okazję podziwiać zachwycające mappingi. Widowisko na ścianach kamienic przy ul. Piotrkowskiej 147 i 149 zabierze widzów w podróż po najsłynniejszych secesyjnych budynkach świata (nr 1 na mapie). Mapping na ścianie kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 76 zamieni jej fasadę w klawiaturę fortepianu oraz będzie snuć wizualną opowieść o mieszkających w dziecięcej wyobraźni superbohaterach (nr 2 na mapie). Cerkiew św. Aleksandra Newskiego utonie w bujnej zieleni (nr 3 na mapie), chłodnia kominowa EC1 porwie opowieścią o pędzie maszyn, prędkości, rozwoju i motoryzacji (nr 4 na mapie),  a elewacja kościoła św. Krzyża przy ul. Sienkiewicza 38 zamieni się w kwietną łąkę (nr 5 na mapie).

Projekcje na Light Move Festival 2022

W ramach Light Move Festival 2022 na łódzkich budynkach pojawią się także niezwykłe projekcje. Kamienicę przy ul. Piotrkowskiej 99 ożywi animacja inspirowana naturą (nr 6 na mapie). Przy ul. Piotrkowskiej 90 projekcje będą aż dwie - pierwsza wydobędzie detale neobarokowej fasady, druga sprawi, że bohaterowie dziecięcej wyobraźni wkroczą w przestrzeń miasta (nr 7 na mapie). Warto odwiedzić także kamienicę przy ul. Piotrkowskiej 53 (nr 8 na mapie) oraz ul. Szwaczek (wejście od Tuwima, nr 9 na mapie).

Instalacje na Light Move Festival 2022

Tegoroczna edycja Light Move Festival to także wiele wyjątkowych instalacji. W EC1 stanie 65-metrowa instalacja świetlna złożona z sylwetek balerin (nr 10 na mapie). Na Piotrkowskiej, między numerami 116 a 142 nad głowami spacerujących będą unosić się gigantyczne nasiona dmuchawców (nr 11 na mapie). W parku Moniuszki przestrzeń ożywi opowieść o przebudzeniu do życia i zmienności natury (nr 12 na mapie), a przy skrzyżowaniu ulic Kilińskiego i Rodziny Poznańskich - piejący kogut (nr 13 na mapie). Na ulicy Szwaczek nad głowami spacerujących unosić się będą chmury (nr 14 na mapie). Park Sienkiewicza ozdobi aranżacja świetlna, której towarzyszyć będzie muzyka (nr 15 na mapie), instalacja nawiązująca do wschodu słońca (nr 16 na mapie) oraz opowieść o próbach ucieczki człowieka od natury (nr 17 na mapie). Park Moniuszki natomiast zabierze zwiedzających w metaforyczną opowieść o życiodajnej wodzie (nr 39 na mapie).

Specjalną strefą, przygotowaną przez Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi, będzie park Sienkiewicza. Pojawią się w nim podnoszące się świetlne postaci (nr 18 na mapie), świecące rośliny (nr 19 na mapie), otulone pościelą rozmawiające rzeźby (nr 20 na mapie) oraz świetlne studium rozkwitu kwiatu (nr 21 na mapie).

W EC1, w przestrzeni przygotowanej przez ASP w Warszawie, pojawią się instalacje dotyczące relacji (nr 22 na mapie) oraz problemu inwigilacji i bycia obserwowanym (nr 23 na mapie). 

ASP w Warszawie zadba także o park Moniuszki. Znajdą się tu instalacja o zależności słońca i księżyca (nr 24 na mapie), obiekt inspirowany gniazdem owadów (nr 25 na mapie), instalacja nadająca wiadomość alfabetem Morse'a (nr 26 na mapie) oraz opowieści o porannym przebudzeniu (nr 27 na mapie), złożoności życia emocjonalnego (nr 28 na mapie), samounicestwieniu (nr 29 na mapie) i niewidocznych dla człowieka procesach życiowych, wyświetlana na pniu drzew (nr 30 na mapie).

Koncerty na Light Move Festival 2022

W tej edycji program Light Move Festival został wzbogacony o wydarzenia muzyczne na niespotykaną dotąd skalę. Na plenerowej scenie na pl. Dąbrowskiego wystąpią m.in. The Bullseyes i Heima oraz REBEL BABEL pod batutą Łukasza L.U.C. Rostkowskiego z Piotrem Roguckim, Magdaleną Kumorek, Anią Karwan i KIWI. W EC1 królować będzie klubowe Sonic Trip. Muzyczne atrakcje czekają także na spacerujących wieczorem ul. Piotrkowską.

LMF EDU

Light Move Festival 2022 to także okazja do nauczenia się czegoś nowego:

  • „Warsztaty fotografii nocnej” - Szkoła Fotografii Warsztaty Fotografii Nocnej dla wszystkich pasjonatów i debiutantów, którzy chcą nauczyć się wykonywać urokliwe zdjęcia nocne (nr 40 na mapie).
  • Warsztaty „Świecące Żywioły” - Uczestnicy poznają istotę zjawiska fluorescencji, dowiedzą się, gdzie można je znaleźć w przyrodzie. Warsztaty odbędą się 23 i 24.09.2022 r. w godz. 18:00-22:00 w podcieniach Ulicy Żywiołów przy chłodni kominowej od strony fontanny . Nie ma limitu wieku. Warsztaty są prowadzone w trybie ciągłym (nr 41 na mapie).

Wydarzenia towarzyszące Light Move Festival 2022

  •  „Divinum Lumen” / Włodzimierz Szymański, Klaudia Długołęcka, Andrzej Zwierzchowski, Instytut Sztuki Mediów im. Prof. Ryszarda Winiarskiego w ASP w Warszawie, lokalizacja: Dom Buta ul. Piotrkowska 98 - Wystawa prac odnoszących się do tematu mistyki światła. (nr 42 na mapie)
  • Game Worlds/Rafał Szrajber, ASP w Łodzi lokalizacja: Galeria ASP, ul. Piotrkowska 68 - Wystawa projektów światów gier, w których zależność formy i światła tworzy strukturę przestrzeni i warstwę narracyjną. (nr 43 na mapie)
  • „LMF 360” fotobudka Selfie Art lokalizacja: EC1, Park Sienkiewicza - Magiczny świat fotografii, selfie i szalonych aranżacji (nr 44 na mapie)
Kontakt