Gminny Program Rewitalizacji to najważniejszy dokument opisujący potrzeby i plany miasta dotyczące rewitalizacji. Wraz ze zmianą sytuacji zewnętrznej i na podstawie ceny aktualności i stopnia realizacji powinien być odpowiednio uaktualniany. W przypadku Łodzi takie zmiany wprowadzono już dwukrotnie (w 2018 i w 2020 roku). Rozpoczynamy zatem proces zmiany tego dokumentu po raz trzeci. Przystąpienie do tego procesu zostało zaaprobowane przez Komitet Rewitalizacji podczas posiedzenia w lipcu 2022 roku.
Uaktualnienie treści Gminnego Programu Rewitalizacji ma objąć w szczególności:
1. Uwzględnienie szans i możliwości związanych z nową perspektywą unijną (2021-2027) oraz środkami dostępnymi w ramach programów operacyjnych.
2. Wprowadzenie zmian wynikających z aktualizacji listy podstawowych przedsięwzięć rewitalizacyjnych wpisanych do Gminnego Programu Rewitalizacji (m. in. dodanie nowych przedsięwzięć, wskazanie przedsięwzięć, których realizacja się już zakończyła, aktualizacja kwot przeznaczonych na realizację poszczególnych przedsięwzięć w związku z zawieraniem i realizacją umów o dofinansowanie na poszczególne działania, aktualizacja danych dot. wykonawców).
W ramach prac, zgodnie z wymogami ustawy o rewitalizacji, przeprowadzone zostaną pełne konsultacji treści i proponowanych zmian z mieszkańcami. Już teraz zachęcamy do zastanowienia się nad tym jakie przedsięwzięcia warto w nowym dokumencie uwzględnić.