Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

piątek, 24 marca 2023

Jak e-usługi wspierają funkcjonowanie samorządu lokalnego?

Szymon Zatorski - BRiM

Łódzki Ośrodek Geodezji, Biuro Rewitalizacji i... więcej

Wyburzanie ruin w centrum Łodzi. Wiosenne porządki w mieście ruszają pełną parą! [ZDJĘCIA]

Piotr Jach

W Łodzi rozpoczęło się wiosenne sprzątanie, a do... więcej

Łódź z drona. Czy rozpoznajesz te miejsca z lotu ptaka? [ZDJĘCIA]

Katarzyna Sławińska

Łódzkie ulice z perspektywy przechodnia możemy... więcej

Jaka będzie Franciszkańska po remoncie? Decydujący głos należy do łodzian!

To będzie pierwsza inwestycja w Łodzi współtworzona z mieszkańcami aż w takim stopniu. Już na etapie przygotowania projektu będą zgłaszali wykonawcy swoje opinie i sugestie co do tego, jak ulica Franciszkańska ma wyglądać po przebudowie.

Na zdjęciu odcinek ul. Franciszkańskiej pomiędzy ulicami Północną i Wojska Polskiego, który poddany ma zostać remontowi

Odcinek ul. Franciszkańskiej między ul. Północną i ul. Wojska Polskiego jest może krótki, ale kluczowy dla komunikacji tramwajowej między Bałutami i centrum. W tej chwili jego wyloty to dwa place budowy, bo zarówno ul. Wojska Polskiego, jak i ul. Północna są przebudowywane. Obie mają gruntownie wymienianą infrastrukturę – od chodników przez jezdnie po torowisko. Aż się prosi, aby znajdująca się pomiędzy nimi część ul. Franciszkańskiej również została wyremontowana.

Franciszkańska do remontu

– Mamy przygotowaną wstępną koncepcję przebudowy ulicy. Jej główne założenia to przede wszystkim oddzielenie torowiska od jezdni na odcinku między ul. Wolborską i ul. Północną oraz budowa całkowicie separowanego przystanku przy skrzyżowaniu z ul. Północną. Chcemy, aby piesi mogli spokojnie i bezpiecznie wsiadać do tramwaju, a tramwaje nie stały w korkach razem z samochodami, wzajemnie się blokując – mówi Maciej Sobieraj, zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Transportu.

Kolejną propozycją jest wydzielenie torowiska na drugim odcinku, gdzie szerokość ulicy na to pozwala – przed Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, na odcinku do ul. Bojowników Getta Warszawskiego. Tutaj na środku jezdni powstałoby zielone torowisko, a przestrzeń przed RCKiK zostałaby wykorzystana pod nasadzenia drzew. 

W ramach inwestycji przebudowany ma być także wodociąg. – Jego awarie regularnie wstrzymywały ruch tramwajowy – mówi Sobieraj.

Wszystko zależy od mieszkańców

Koncepcja to wstęp do przygotowania projektu przebudowy ulicy, a konkretniej – do opracowania tzw. programu funkcjonalno-użytkowego. Tutaj pojawi się nowość. Po raz pierwszy już na tym etapie zostaną zaangażowani do współpracy mieszkańcy. Wykonawca będzie miał obowiązek zasięgnąć ich opinii oraz uwzględnić potrzeby.

Uwagi mogą dotyczyć wszystkiego – przebiegu dróg rowerowych, kształtu chodnika, nasadzeń, małej architektury czy wręcz kluczowych założeń samej przebudowy. 

Niebawem miasto ogłosi przetarg na przygotowanie PFU i wymóg konsultacji będzie tam twardym warunkiem. Na koniec 2023 r. miasto planuje rozpocząć poszukiwania wykonawcy w trybie „zaprojektuj-wybuduj”.

Kontakt