Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

środa, 7 czerwca 2023

poniedziałek, 5 czerwca 2023

New Iron przy Struga. Jak powstaje jedyny trójkątny apartamentowiec w Łodzi? [ZDJĘCIA]

Coraz wyraźniej rysuje się trójkątna bryła New Iron, jednego z najbardziej oryginalnych powstających w Łodzi budynków, budowany jest na działce przy zbiegu ul. Struga z ul. Wólczańską (ul. Struga 22).

Kolaż przedstawiający wizualizację docelowego wyglądu budynku New Iron (po lewej) i zdjęcia budynku w trakcie budowy (po prawej)

New Iron, czyli Nowe Żelazko (nazwa zainspirowana kształtem działki przypominającym stopę żelazka, a zarazem nawiązanie do gmachu Flatiron Building w Nowym Jorku, również wybudowanego w formie klina) będzie mieć sześć kondygnacji oraz trzy różne wysokości - 26, 22 i 18 metrów. Zróżnicowanie to wynika z  dostosowania projektu do zapisu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz nawiązania do sąsiedniej zabudowy. Budynek powstaje w strefie ochrony konserwatorskiej i w jego elewacji konieczne było zachowanie podziału działki. Dlatego też wygląda, jakby składał się z dwóch części.

W budynku powstanie 37 apartamentów o zróżnicowanym metrażu – od jednopokojowych do luksusowych penthouse’ów, z których największy ma mieć prywatny taras na najwyższych kondygnacje. Na parterze będą cztery lokale usługowe i efektowne foyer. Na dwóch kondygnacjach powstanie parking dla aut.

Zaokrąglony narożnik przy skrzyżowaniu z ul. Wólczańską zaprojektowany został jako szklana tuba biegnąca od drugiej do szóstej kondygnacji. Od dołu będzie ją podtrzymywał betonowy słup. Najwyższe piętro zostanie przeszklone i stworzy z narożnikiem jedną bryłę.  Część elewacji gmachu pokryją grafitowe kamienne płyty – jako ramy dzielące je na mniejsze przestrzenie oraz pionowe pilastry wystające poza bryłę budynku. Pomiędzy nimi znajdą się elementy dekoracyjne z metalu. 

New Iron jest inwestycją spółki Aura Development, budynek zaprojektował Marcin Tomaszewski ze studia Reform Architekt.

Kontakt