Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

wtorek, 30 kwietnia 2024

Nowe przystanki na Zachodniej prawie gotowe. MPK Łódź zmieni trasy [ZDJĘCIA]

ML

W ramach przebudowy ul. Legionów powstają nowe... więcej

poniedziałek, 29 kwietnia 2024

Zielony plac Wolności tętni życiem! Łodzianie pokochali go po metamorfozie

Zielony plac Wolności tętni życiem! Łodzianie pokochali go po metamorfozie [ZDJĘCIA]

ML

Przebudowa placu Wolności to przede wszystkim... więcej

piątek, 26 kwietnia 2024

Rewitalizacja. Zabytkowa fabryka przy Sienkiewicza w remoncie. Będzie nową siedzibą wydziałów UMŁ

Fabryka przy Sienkiewicza 61A to duży postindustrialny kompleks budynków, w których od kilku tygodni trwają prace rozbiórkowe. Zaglądamy na plac budowy w centrum Łodzi.

Na zdjęciu dziedziniec przed budynkami przemysłowymi przy ul. Sienkiewicza 61a. Trwają prace wyburzeniowe wewnątrz budynków (przed budynkiem kontenery na gruz)

– Budynki przechodzą kompleksową modernizację. Wymienimy w nich stolarkę okienną i drzwiową, położymy nowe instalacje, wzmocnimy i wymienimy stropy. Fabryka będzie miała nowy dach i odrestaurowane elewacje. W wyniku podniesienia poddasza oraz dobudowania części budynków zwiększy się ich powierzchnia użytkowa. Zostanie zachowana zabytkowa wartość budynków, zarówno na elewacji, jak i wnętrz. Będą one dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością, dzięki likwidacji progów, odpowiedniej wielkości kabin windowych oraz specjalnie urządzonym sanitariatom. Budynek zostanie funkcjonalnie połączony z południowym skrzydłem przy ul. Sienkiewicza 63. Dzięki wyburzeniu fragmentu parteru powstanie uliczka łącząca ul. Nawrot z ul. Tuwima – mówi Adam Pustelnik, pierwszy wiceprezydent Łodzi.

Co powstanie w odnowionej fabryce przy Sienkiewicza 61a?

Po remoncie fabryki biura Urzędu Miasta znajdą się na czterech piętrach. Na 4 i 5 kondygnacji powstanie pięć lokali użytkowych, w tym gastronomicznych. Dolny pasaż z kawiarnią i zielonym tarasem widokowym połączy winda. Na parterze zostanie wydzielona przestrzeń dla dzieci, która poprzez wejście od strony ul. Piotrkowskiej 118 połączy się z miniogródkiem o tej samej funkcji.

Zabudowania fabryczne znajdujące się przy ulicy Sienkiewicza 61 pochodzą z początku XX wieku. Do 1917 r. funkcjonowała w nich przędzalnia kamgarnu Natana Koppela. W zakładzie, założonym w 1978 r., pracowało 60 robotników. Jego przedsiębiorstwo, jak i kilku kolejnych właścicieli, wykorzystywało również budynki fabryczne sąsiedniej posesji przy ul. Sienkiewicza 63.

Wartość inwestycji to blisko 97 mln zł.


Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - Projekt 5" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.01-10-0001/17-00 zawartej w dniu 9 sierpnia 2017 roku. Projekt jest realizowany w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Kontakt