Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

poniedziałek, 5 czerwca 2023

Odżyje Dom Buta przy Piotrkowskiej. Znikną jednak jego... podcienia

Zamknięty 20 lat temu Dom Buta (ul. Piotrkowska 98) szykuje się do ponownego otwarcia. Zanim to jednak nastąpi, gmach czeka spora zmiana. Właściciel podjął decyzję o zabudowaniu podcieni, ciągnących się na parterze wzdłuż ul. Tuwima. Pozyskana w ten sposób przestrzeń zostanie włączona do wnętrz poziomu 0.

Na zdjęciu elewacja Domu Buta od strony skrzyżowania ulic Piotrkowskiej i Struga

– Dodatkowa powierzchnia to cenna wartość, a mamy już podmiot zainteresowany jej wynajęciem, o ile zostanie zabudowana. Zabudowa pozwoli także lepiej zadbać o porządek posesji. Chcemy też przywrócić gmachowi oryginalną formę, bo mało kto pamięta, że podcienia powstały dopiero w latach 60. XX w. i nie są autentycznym elementem architektonicznym. Podobnie było zresztą w przypadku dawnego Hotelu Polonia, gdzie też podcienia zrobiono dopiero po II wojnie światowej. Dopiero nowy właściciel, który przebudował hotel na apartamentowiec, przywrócił budynkowi historyczny wygląd – mówi Bartłomiej Klimczak, zarządca budynku i przedstawiciel właściciela nieruchomości.

Kiedy otwarcie Domu Buta?

Projekt uzyskał akceptację Łódzkiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Właściciel Domu Buta wystąpił o pozwolenie na budowę, którą ma nadzieję rozpocząć już w kwietniu. Likwidacja podcieni ma potrwać ok. 6–7 tygodni. Kiedy się zakończy – ruszą ostatnie prace przed ponownym otwarciem obiektu planowanym na koniec 2023 r. Większość gmachu znów zajmie handel – parter oraz całe I i II piętro. Od III do V ulokują się usługi oraz biura. W podziemiach ma funkcjonować lokal gastronomiczny.

Handlowa przeszłość i fatalny pożar

Historia nieruchomości przy ul. Piotrkowskiej 98 sięga XIX w. Kiedyś była tam apteka, a od 1892 r. – sklep z konfekcją. Budynek stopniowo rozbudowywano. Od 1961 r. do końca lat 80. XX w. mieścił się w nim salon obuwniczy Państwowych Domów Towarowych, od którego wzięła się jego potoczna nazwa – Dom Buta. W maju 1990 r. obiekt niemal doszczętnie spłonął w wyniku pożaru wznieconego przez 16-letniego podpalacza. Z pożogi ocalały tylko ściany zewnętrznych elewacji. Budynek odbudowano w połowie lat 90., dobudowując do ocalałych murów gmach ze szklaną elewacją. Od 1998  r. do 2003 r. działała w nim Galeria Centrum.

Kontakt