Można założyć osiedlowy ogródek, hodować warzywa albo zbierać deszczówkę. Łodzianie mogą składać wnioski do obu programów jeszcze do 23 marca 2023 roku. – Chcemy umożliwić mieszkańcom realizację własnych pomysłów, które przyczynią się do ograniczenia negatywnych skutków zmian klimatu – podkreśla Anna Wierzbicka, dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska UMŁ.
ZbieraMY deszczówkę
To dofinansowanie dotyczy przedsięwzięć obejmujących systemy do gromadzenia i wykorzystania wód opadowych, w celu ochrony łódzkich zasobów wodnych. Dotacje wykorzystane mogą zostać na: zakup zbiorników na deszczówkę wraz z instalacją do podłączenia do rynny, stworzenie systemów bioretencji, wykonanie nawierzchni przepuszczalnych oraz systemów nawadniania. Łodzianie mogą liczyć na dotację w wysokości 80% poniesionych kosztów koniecznych, nie więcej niż 10 tys. złotych. Wysokość środków przeznaczonych na realizacją zadania w roku 2023 wynosi 300 tys. złotych.
Więcej informacji dostępnych tutaj: Program ZbieraMY
ZazieleniaMY
Program ZazieleniaMY, kierowany do odbiorców mających siedzibę na obszarze rewitalizacji, to działanie służące zmniejszeniu negatywnego zjawiska miejskiej wyspy ciepła, poprzez wprowadzenie zieleni do centrum. Zakres zadań podlegających dofinansowaniu to nasadzenia drzew, krzewów i bylin, zakładanie łąk kwietnych oraz trawników. W tym wypadku łodzianie również mogą otrzymać dotację w wysokości 80% poniesionych kosztów koniecznych, ale nie więcej niż 20 tys. złotych. Wysokość środków przeznaczonych na realizacją zadania w roku 2023 wynosi 400 tys. złotych. W roku 2021 i 2022 łodzianie otrzymali na opisane wyżej działania dedykowane poprawie stanu środowiska łącznie już ponad milion złotych.
Więcej informacji dostępnych tutaj: Program ZazieleniaMY