Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

piątek, 26 maja 2023

Remont Legionów. Odkrycie archeologiczne na placu budowy. Na co natrafiono? [ZDJĘCIA]

ML

Ulica Legionów przechodzi gruntowną przebudowę. Od... więcej

Kilińskiego. Dwie kamienice zyskają nowe życie. Raport z prac [ZDJĘCIA]

ML

Dwie kamienice przy Kilińskiego zyskają drugie... więcej

Nowe mieszkania w Łodzi powstaną przy Lubelskiej. Miasto buduje je z WTBS [WIZUALIZACJE]

red

Prawie 100 nowych mieszkań – zarówno komunalnych,... więcej

Legionów się zmienia! Trzy zrujnowane kamienice będą perełkami rewitalizacji [ZDJĘCIA]

Remonty trzech kamienic przy ul. Legionów (pod numerami 20, 44 i 37a) zakończą się jeszcze w te wakacje, dlatego na placach budowy praca wre. Co już zostało zrobione, a czego jeszcze brakuje? Co powstanie tu po remoncie? Sprawdzamy!

Kolaż składający się z trzech zdjęć: po lewej stronie wyróżniająca się, wyremontowana elewacja kamienicy przy Legionów 20, po prawej na górze podwórko nieruchomości przy ul. Legionów 20 widziane z góry, po prawej na dole prace na najwyższej kondygnacji elewacji kamienicy przy ul. Legionów 37a

Prace w trzech odnawianych budynkach przy ul. Legionów 20, 44 i 37a przebiegają zgodnie z harmonogramem. W wakacje miasto planuje je zakończyć i oddać kamienice mieszkańcom. Po gruntownych remontach powstanie w nich łącznie 88 mieszkań, 8 lokali usługowych, 4 pracownie dla artystów, restauracja, dom samotnej matki i świetlica środowiskowa.

- Budynki oddamy odnowione kompleksowo, z zielonymi podwórzami, na których pojawią się trawniki, ławki oraz stojaki rowerowe - zapewnia Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

Kamienica przy Legionów 20

Kamienica przy ul. Legionów 20

Pod adresem Legionów 20 skrywają się aż cztery budynki. We wszystkich prowadzone są prace na elewacjach, w tych na podwórzu zakończono już tynkowanie, a we frontowym zamontowano dachówki. W mieszkaniach i na klatkach schodowych prowadzone są prace wykończeniowe takie jak:  malowanie, montaż listew, stolarki, sztukaterii, balustrad i płytek. Gotowe są instalacje odgromowe, przeciwoblodzeniowe rynien i biały montaż. W najbliższych tygodniach nadal prowadzone będą prace wykończeniowe, m in. w prześwicie bramowym.

W budynku powstanie:

 • 40 mieszkań komunalnych,
 • 1 mieszkanie chronione dla osób z niepełnosprawnościami,
 • 1 świetlica środowiskowa
 • 2 lokale usługowe.

Na podwórzu znajdzie się:

 • 6 ławek,
 • 3 stojaki rowerowe.

Kamienica przy Legionów 37a

Kamienica przy ul. Legionów 37a

Wyraźne postępy widać także pod adresem Legionów 37a. We wszystkich budynkach wchodzących w skład nieruchomości trwa tynkowanie ścian, montaż stropów oraz okien i szpachlowanie ścianek działowych. W mieszkaniach i na klatkach schodowych układane są płytki i balustrady, a w piwnicach trwa tynkowanie i wykonywanie izolacji. Na elewacjach montowana jest specjalna wełna. W budynku C malowana jest już elewacja, trwają również obróbki blacharskie.

We wszystkich budynkach prowadzone są prace instalacyjne, a w ramach prac konserwatorskich odtwarzana jest polichromia i montowana sztukateria. W najbliższym czasie zaplanowano montaż węzła cieplnego wraz z grzejnikami.

Kamienica przy Legionów 44

Kamienica przy ul. Legionów 44

W modernizowanej kamienicy przy ul. Legionów 44 w budynku głównym trwa montaż ścian i posadzek oraz malowanie lokali usługowych. Układane są glazury, instalowana jest winda. Trwa układanie instalacji elektrycznych, grzewczych i wodno-kanalizacyjnych. Ekipy remontowe przygotowują się do prac elewacyjnych, a także budowy dachu i kominów. We wszystkich lokalach będzie wykonywane okablowanie.

Po remoncie i przebudowie zaplanowano:

 • w budynku frontowym – mieszkania i lokale handlowo-usługowe w parterze, doświetlenie poddasza i zaadaptowanie go na placówkę opiekuńczo-wychowawczą dla 14 podopiecznych w wieku 10-18 lat,
 • w budynku lewej oficyny – mieszkania,
 • w budynku prawej oficyny – świetlicę środowiskową z dodatkowymi funkcjami terapeutycznymi,
 • w budynkach gospodarczych – po ich częściowym rozebraniu i odbudowie, funkcje gospodarcze, powstanie w nich także kotłownia i śmietnik.

W budynku powstają:

 • 22 mieszkania komunalne, w w tym 2 przystosowane dla osób z niepełnosprawnością,
 • 5 lokali handlowo-usługowych,
 • placówka opiekuńczo - wychowawcza,
 • świetlica środowiskowa.

 

Wartość modernizacji trzech kamienic to blisko 50 mln zł.

Trzy wyremontowane kamienice  to nie pierwsze odnowione przez miasto budynki przy ul. Legionów. W ramach programu Mia100 Kamienic przy ul. Legionów odnowione zostały kamienice pod numerami: 2, 19, 29, 31, 27, 15, 38, 48 i 50. 

Kontakt