Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

środa, 15 maja 2024

Te instalacje artystyczne w Łodzi robiły wrażenie! Bawiły, a nawet straszyły mieszkańców [ZDJĘCIA]

Katarzyna Sławińska

Łódź jest nie tylko miastem murali. Na przestrzeni... więcej

wtorek, 14 maja 2024

Ogłoszenie Biura Rewitalizacji i Mieszkalnictwa UMŁ

s.zatorski

Biuro Rewitalizacji i Mieszkalnictwa w... więcej

Remont Śmigłego-Rydza. Trwają przygotowania zieleńców [ZDJĘCIA]

red

Drogowcy modernizują drogę na odcinku od... więcej

Księży Młyn pięknieje! Kolejne famuły w remoncie. Jak wyglądają prace? [ZDJĘCIA]

Prace przy odnowie Księżego Młyna nie ustają. Ostatnie famuły odzyskują właśnie dawny blask.

Na zdjęciu prace budowlane trwające wewnątrz i na zewnątrz remontowanych famuł Księżego Młyna

– Zabytkowe osiedle zachwyca mieszkańców i turystów, a jego niepowtarzalny charakter inspiruje artystów. Na Księżym Młynie realizowany jest końcowy etap programu rewitalizacji dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Prace trwają w budynkach przy ul. Księży Młyn 7 i ul. Przędzalnianej 55. Zaawansowane roboty prowadzone są również w budynkach wspólnotowych przy ul. Księży Młyn 11 i Przędzalniana 65. Ponadto pod tym ostatnim adresem trwa wykup lokali w celu doprowadzenia do całkowitej własności miasta. Robotników zobaczymy również w famule przy ul. Przędzalnianej 53 – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

Gdzie wkrótce rozpoczną się prace budowlane?

W kilku najbliższych tygodniach wystartują dwie bardzo potrzebne inwestycje w budynkach wspólnotowych. W Domu Dziennego Pobytu przy ul. Fabrycznej 19 podłączone zostanie centralne ogrzewanie i ciepła woda, a przy Fabrycznej 19A wymieniony zostanie dach i pokrycie dachowe. Pojawią się również nowe okna i instalacja elektryczna. Przy famułach zagospodarowaniu poddane zostaną również podwórka, gdzie pojawią się nowe nasadzenia oraz ławki i kosze na śmieci. Łącznie, razem z lokalami własnościowymi, zostanie wyremontowanych 71 mieszkań, powstaną dwie pracownie twórcze i dwa lokale użytkowe o łącznej powierzchni ponad 400 mkw.

Księży Młyn to nie tylko łódzkie osiedle, to przede wszystkim gigantyczny zabytkowy kompleks fabryczny, obejmujący dawne posiadłości rodziny Scheiblerów oraz Grohmanów. Został zbudowany w XIX wieku przez Karola Scheiblera, najbogatszego łódzkiego przemysłowca, na wzór angielskich osad przemysłowych. Stał się samowystarczalnym miastem w mieście. W 1971 roku Księży Młyn został uznany za zabytek architektury przemysłowej, zaś w 2015 nadano mu tytuł pomnika historii.

Kontakt