Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

czwartek, 16 maja 2024

Rewolucyjne zmiany na Czerwonej. Taki pomysł po raz pierwszy w Łodzi [WIZUALIZACJE]

red

Od-nowa: to najnowszy projekt społeczny łódzkiego... więcej

Muzeum Miasta Łodzi otwiera ogród. Zobacz unikatowe okazy!

Po zimowej przerwie ogród Muzeum Miasta Łodzi ponownie czeka na gości. Odwiedzający Pałac Rodziny Poznańskich mogą spacerować alejkami, wśród których znajduje się ponad 60 gatunków drzew, krzewów i pnączy.

Na zdjęciu Pałac Poznańskiego (siedziba Muzeum Miasta Łodzi) widziana od strony ogrodu

Do najciekawszych okazów należą jawor rzadkiej odmiany złotolistnej „Worley” oraz dwie, unikatowe odmiany klonu pospolitego: „Stolli” i „Cucullatum” . O ich wyjątkowości świadczy fakt, że nie mają polskich nazw i brak ich w polskich podręcznikach dendrologii, a od typowego gatunku różni je znacznie kształt liści. Spacerując przypałacowym ogrodem, miniemy drzewa pamiętające czasy rodziny Poznańskich. Robinia akacjowa, lipa drobnolistna i lipa węgierska w upalne dni zapewniają upragniony cień a wiosną zachwycają wonią kwiatów.

Dekorację ogrodu uzupełnia wykonana z czerwonego piaskowca fontanna. Zdobi ją rzeźba przedstawiająca młodą nagą kobietę autorstwa łódzkiego artysty Wacława Konopki. Powstała w pierwszej dekadzie XX wieku, pierwotnie znajdowała się w ogrodzie willi rodziny Urbanowskich przy ulicy Cmentarnej. Do ogrodu przy Pałacu Rodziny Poznańskich trafiła w 2007 roku.

Pierwotnie rezydencję otaczał ogród ciągnący się aż do ulicy Drewnowskiej. Zaprojektowany w stylu angielskim pełnił nie tylko funkcję spacerową. Na jego terenie znajdował się także ogród warzywny, oranżeria czy strzelnica. Do naszych czasów zachowała się architektura obecnego podjazdu, rotunda, schodki prowadzące do alejek oraz latarnie gazowe w formie posągów przedstawiających strażników trzymających pochodnie.

Wstęp do ogrodu jest możliwy w ramach dowolnego biletu do Muzeum Miasta Łodzi oraz po zakupie biletu za 1 zł. Przypałacowy ogród otwarty jest w godzinach pracy muzeum: wtorek-czwartek od 9 do 17 oraz od piątku do niedzieli w godz. 11-19.

Kontakt