Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

środa, 27 marca 2024

Wielki remont fabryk przy Sienkiewicza. Dwa budynki zyskują nowe życie [ZDJĘCIA]

ML

Dwie zabytkowe fabryki odzyskują blask. Zaglądamy... więcej

POW będzie woonerfem. Zobacz, jak wygląda projekt [WIZUALIZACJE, ZDJĘCIA]

PaŚ

Studenci Uniwersytetu Łódzkiego zaproponowali... więcej

poniedziałek, 25 marca 2024

Remont Legionów. Miasto zaprasza na społeczny odbiór inwestycji [SZCZEGÓŁY]

ML

Wyczekiwany finał remontu Legionów coraz bliżej.... więcej

Wystartował Budżet Obywatelski Łódź 2024. Prawie 30 mln zł na projekty łodzian [SZCZEGÓŁY]

Łodzianie i łodzianki mogą zgłaszać swoje projekty do Budżetu Obywatelskiego Łódź 2024 do 29 maja za pośrednictwem formularza elektronicznego oraz do 15 maja w wersji papierowej. Na realizację zadań przeznaczono niemal 30 mln zł!

Na zdjęciu woonerf na ul. 6-ego Sierpnia

Można już zgłaszać swoje propozycje do kolejnej edycji Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego. Jak co roku, każdy projekt  zostanie poddany analizie  i jeśli wynik będzie pozytywny, trafi pod głosowanie w październiku.

Budżet obywatelski, czyli..?

Budżet obywatelski to wydzielona część budżetu miasta przeznaczona na realizację projektów mieszkańców i mieszkanek Łodzi. Od początku stanowi metodę uzupełnienia działań miasta – jest formą diagnozy potrzeb i sposobem odpowiedzi na nie. Jeżeli zatem znasz miejsce, które powinno się zmienić, brakuje ci sąsiedzkich imprez, wiesz o przestrzeni, w której idealnie odnalazłoby się plenerowe kino – budżet jest właśnie dla Ciebie!

Najpierw pomysł 

W ramach ŁBO mogą być realizowane zadania gminy – wszystko to, czym zajmuje się Urząd Miasta Łodzi. Co zatem zgłosić, jaki projekt przygotować? To kwestia skali i oczekiwań danej społeczności – o ile urząd dba o całą Łódź, realizuje projekty odpowiadające na potrzeby jak największej liczby mieszkańców i mieszkanek, o tyle liderzy ŁBO mogą zgłaszać zadania, które dotyczą mniejszych grup społecznych, sąsiedzkich czy lokalnych.

Zastanów się chwilę, pomyśl, co by się przydałoby się w okolicy? Być może przystanek wymaga remontu? Może plenerowa siłownia pozwoliłaby na poprawę kondycji? Pomyśl także o swoich sąsiadach – być może nie korzystasz z przystanku, bo jeździsz samochodem… a gdyby tak wynieść peron, by okolicznym seniorom i seniorkom było łatwiej? Dla osób, które nie mają czasu angażować się w budżet obywatelski, Biuro Aktywności Miejskiej UMŁ przygotowało specjalną ankietę – możesz w niej zgłosić swoją potrzebę, opisać pomysł, który byłby odpowiedzią na nią. Dzięki niej powstanie mapa potencjalnych projektów – obywatelskie vademecum, które pozwoli na przygotowanie lepszych, bardziej uniwersalnych rozwiązań! 

Potem projekt 

Pomysł trzeba opisać w specjalnym formularzu. Lista miejsc, w których znajdziesz formularz papierowy:

  • ul. Zachodnia 47, 
  • al. Politechniki 32, 
  • ul. Krzemieniecka 2b, 
  • al. Piłsudskiego 100, 
  • ul. Piotrkowska 110 
  • ul. Tuwima 10 (w godzinach pracy Urzędu).

Projekt można złożyć także za pośrednictwem Internetu: Łódzki Budżet Obywatelski

Czy to skomplikowane? Nie, chociaż na pierwszy rzut oka może tak wyglądać. Pomocy przy składaniu projektów udziela Oddział ds. Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego i Inicjatyw Mieszkańców – możesz go odwiedzić przy ul. Tuwima 10, zadzwonić lub wysłać wiadomość. Możesz także zgłosić się do pierwszej edycji Szkoły dla Liderów ŁBO – to dwa spotkania warsztatowe, dzięki którym mieszkańcy i mieszkanki będą mogli poznać się lepiej, spojrzeć na miasto z różnych perspektyw, wspólnie przygotować projekty.  Fabryka Aktywności Miejskiej planuje również gry miejskie – z jednej strony, będą one formą zachęcenia najmłodszych do rozpoczęcia partycypacyjnej przygody, a z drugiej -  będą stanowić dla rodziców świetne źródło inspiracji oraz wiedzy na temat już zrealizowanych projektów.

Głosowanie 

Projekt zgłoszony i co dalej? Tak samo jak w poprzednich latach, wszystkie pomysły poddawane są analizie. W pierwszym etapie sprawdzany jest sam formularz – czy pola są prawidłowo wypełnione, czy nie brakuje załączników. Oczywiście, jeżeli coś jest nie tak, będzie czas na uzupełnienia. Drugi etap to analiza merytoryczna – czy projekt ma właściwie sporządzony kosztorys, czy zlokalizowany jest na działce miejskiej i jest zgodny z prawem oraz czy da się zrealizować w ciągu roku. Gdy wszystko z projektem jest okej, trafia on na listy do głosowania, natomiast o realizacji wybranych zdecydują mieszkańcy w październikowym głosowaniu.  

My trzymamy kciuki za wszystkie! 

Kontakt do Oddziału ds. Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego i Inicjatyw Mieszkańców:  42 638 46 00, 512 768 135 lub mailowo: projekt.bo@uml.lodz.pl

 

Kontakt