Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

wtorek, 26 września 2023

Wyburzenia ruin w Łodzi. Tak powstaje miejsce dla nowych inwestycji [ADRESY]

PS

Jesienią z łódzkiego krajobrazu znikną kolejne... więcej

Plac Komuny Paryskiej z niezwykłym odkryciem. To fundamenty dawnej remizy! [ZDJĘCIA]

Ekipy prowadzące prace na wschodniej nitce pl. Komuny Paryskiej (budowa przebicia od ul. Nawrot do ul. Tuwima) odkryły w pobliżu skrzyżowania z ul. Tuwima fundamenty starych budynków. Wszystko wskazuje, że są to pozostałości dawnej strażackiej remizy.

Na zdjęciu fundamenty dawnej remizy strażackiej, która zlokalizowana był u zbiegu dzisiejszej ulicy wiodącej z pl. Komuny Paryskiej do ul. Tuwima

Stacjonował tu (była to wówczas ul. Przejazd) II oddział założonej w 1876 r. Łódzkiej Straży Ogniowej Ochotniczej. Liczył kilkudziesięciu strażaków, a terenem jego działania było ścisłe śródmieście Łodzi. Na miejscu są już ekipy archeologiczne, które przeprowadzą niezbędne badania, a te potrwają kilka najbliższych tygodni. Wykonawca inwestycji  zapewnia, że odkrycie nie wpłynie na termin zakończenia inwestycji, a ten planowany jest na IV kw. 2023 r.

Nowa uliczka w centrum Łodzi

W centrum miasta powstaje nowa uliczka łącząca ul. Nawrot z placem Komuny Paryskiej, która powstanie poprzez przebudowanie i przebicie w kwartale ulic Nawrot-Sienkiewicza-Tuwima-Piotrkowska. Jezdnia będzie miała szerokość od 5 do 7 m oraz 2 pasy ruchu. Wprowadzone zostaną miejsca parkingowe w zatokach usytuowanych prostopadle do jezdni oraz zatoka dla autokarów równoległa do krawędzi jezdni. Zbudowane zostaną chodniki z płyt granitowych oraz pas zewnętrzny od strony elewacji z kostki granitowej. Droga będzie oświetlona, a kamienice przy ul. Piotrkowskiej 118 oraz pofabryczny budynek przy ul. Sienkiewicza 61 będą iluminowane.

Dzięki temu nowopowstała przestrzeń będzie mieć charakter reprezentacyjny, a także przyjemniej i bezpieczniej będzie się na niej przebywać. Droga zostanie dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych poprzez wprowadzenie elementów ułatwiających poruszanie się. Wzdłuż drogi będą wiaty przystankowe, kosze na śmieci, słupki ogłoszeniowe, tablice informacji pasażerskiej oraz ok. 60 stojaków rowerowych i 38 ławek. Przy nowej ulicy nie zabraknie zieleni, nowych drzew, krzewów, bylin, pnączy i  trawników.


Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - Projekt 5" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.01-10-0001/17-00 zawartej w dniu 9 sierpnia 2017 roku. Projekt jest realizowany w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Kontakt