Łódź Rewitalizuje

Budowa tunelu średnicowego pod Łodzią. Zamknięcie Kościuszki, otwarcie Wólczańskiej [MAPA]

Budowa tunelu kolejowego PKP jeszcze mocniej wkroczy do łódzkiego centrum. Czeka nas trudny rok na ulicach w Śródmieściu i zamknięcie skrzyżowania al. Kościuszki z ul. Zieloną dla samochodów. Ruch tramwajowy zostanie utrzymany.

Kolaż stworzony ze zdjęcia fragmentu tunelu średnicowego oraz infografiki poświęconej planowanym zamknięciom ulic z uwagi na prowadzoną inwestycję kolejową

PKP budują tunel kolejowy, który połączy dworce Fabryczny z Kaliskim i Żabieńcem. Drążenie podziemnej trasy do tej pory odczuwaliśmy na powierzchni przy skrzyżowaniu ul. Wólczańskiej z ul. Zieloną i przy ul. Ogrodowej na wysokości skrzyżowania z ul. Karskiego.

Tunel pod Łodzią, nowy przystanek PKP

W tej pierwszej lokalizacji budowa nowego przystanku Łódź Śródmieście spowodowała zamknięcie wspomnianych ulic, zawieszenie linii MPK na ul. Zielonej oraz zwężenie al. Kościuszki do jednego pasa. 

Ta część inwestycji wchodzi w drugi etap i na początku wakacji sytuacja w ścisłym centrum bardzo się zmieni. – Miasto ze swojej strony jest przygotowane z organizacją ruchu na kluczową część budowy podziemnej kolei. Liczymy, że PKP, inwestor tunelu, i jego wykonawca dotrzymają harmonogramu projektu, który ma wpływ na tylu mieszkańców Łodzi – mówi Robert Kolczyński, dyrektor Departamentu odpowiedzialnego m.in. za komunikację miejską.

Zmiany zostały zaplanowane na 26 czerwca. Wykonawca inwestycji PKP zamierza wejść wtedy na skrzyżowanie ul. Zielonej z al. Kościuszki. Ten etap prac ma potrwać około roku.

Przede wszystkim tramwaj

Kluczowym elementem nowej organizacji ruchu jest utrzymanie tramwajowej komunikacji miejskiej na ul. Zachodniej i al. Kościuszki. Pojazdy MPK będą jeździły po specjalnie przygotowanym, tymczasowym torowisku na wysokości ul. Zielonej.

Ponieważ prace budowlane wejdą w tarczę skrzyżowania al. Kościuszki z ul. Zieloną, miasto zorganizuje przystanki komunikacji miejskiej w nowej lokalizacji. Od 26 czerwca będziemy mieli do dyspozycji perony przy skrzyżowaniu z ul. 6. Sierpnia.

Zmiany czekają pasażerów MPK także przy skrzyżowaniu ul. Zachodniej z ul. Legionów. Miasto chce skoordynować z budową tunelu jedną z inwestycji w programie rewitalizacji. Przebudowa ul. Legionów wymaga wejścia w tarczę z ul. Zachodnią i prace te będą wykonywane od czerwca do września. Zakres budowy wymaga likwidacji w tym miejscu przystanków tramwajowych. Od strony Bałut najbliższym będzie ten przy Manufakturze, a od strony trasy W–Z ten przy ul. Próchnika, który zostanie rozbudowany do dwukierunkowego. 

Samochody i rowery objazdami

Wejście z tunelowymi pracami w nowy etap oznacza zamknięcie skrzyżowania al. Kościuszki z ul. Zieloną dla ruchu kołowego. Dla kierowców i rowerzystów zostanie za to otwarta ul. Wólczańska, bo PKP skończą tam prace związane z budową tej części podziemnego przystanku Łódź Śródmieście.

Zamknięcie skrzyżowania oznacza, że kierowcy jadący ul. Zachodnią od strony Bałut będą musieli skręcić wcześniej w ul. Rewolucji 1905 r. lub ul. Więckowskiego. Dla tych jadących od trasy W–Z możliwe będzie skręcenie w ul. Zamenhofa, ul. Struga oraz wjechanie w ul. 6 Sierpnia w stronę Polesia dzięki nowej zawrotce, którą drogowcy wybudują przed ul. Zieloną.

Sąd też wykorzysta okazję

Z ograniczenia ruchu na al. Kościuszki chce skorzystać Sąd Apelacyjny, który urządza się w nowej siedzibie po dawnym Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Gmach stojący przy skrzyżowaniu z ul. Zamenhofa trzeba podłączyć do sieci, a prace ziemne oznaczają konieczność wejścia w al. Kościuszki po stronie nowej siedziby sądu.

Otworzą Nowomiejską

Poza ul. Wólczańską otwarte mają zostać także fragmenty ulic Nowomiejskiej i Północnej. Pozwoli to jadącym od strony Bałut przedostać się na wschód centrum Łodzi i z powrotem. 

Drogowcy pracują także nad otwarciem ul. Franciszkańskiej i umożliwieniem przejazdu przez skrzyżowanie z ul. Wojska Polskiego.

Kontakt