Prace obejmują m.in. wymianę okien i posadzek, docieplenie, renowację zabytkowych drzwi z kolorowymi szybami, wymianę instalacji i podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, a także dostosowanie lokalu do potrzeb osób z niepełnosprawnościami (w tym m.in. budowę specjalnej pochylni przy wejściu).
Profesjonalna kuchnia
– Miasto Łódź prowadzi w sumie 16 domów dziennego pobytu – mówi Piotr Kowalski, dyrektor MOPS-u w Łodzi. – Zarządzamy 15 z nich, a jeden funkcjonuje w strukturze domu pomocy społecznej. Z tych, które sami prowadzimy, dwa znajdują się w kompleksowo zrewitalizowanych już kamienicach przy ul. Sienkiewicza 79 oraz przy ul. Tuwima 33. Dom na Księżym Młynie będzie trzecim poddanym gruntownej renowacji. W placówce powstanie m.in. kuchnia z prawdziwego zdarzenia, w której na miejscu będą przygotowywane posiłki dla seniorów. Przed remontem były one dostarczane przez firmę cateringową.
Kompleksowa renowacja Domu Dziennego Pobytu wraz z nowym wyposażeniem (przede wszystkim w profesjonalne urządzenia dla kuchni) to koszt ok. 1,4 mln zł.
Będą wolne miejsca
Dom Dziennego Pobytu przy ul. Fabrycznej został uruchomiony w sierpniu 1974 r. Początkowo jego siedziba mieściła się przy ul. Kopcińskiego 79, a w 1976 r. została przeniesiona do obecnej lokalizacji na Księżym Młynie. Placówka ma ok. 300 mkw. powierzchni. Po remoncie wróci m.in. fortepian, który na czas prowadzonych prac został przetransportowany w inne miejsce. Placówka jest przeznaczona dla 40 seniorów.
– Tuż przed rozpoczęciem remontu z domu przy ul. Fabrycznej 19 korzystało niespełna 30 osób, jedną trzecią stanowiły kobiety, a dwie trzecie to mężczyźni – mówi Kamila Smyczek, p.o. zastępczyni dyrektora łódzkiego MOPS-u ds. pomocy środowiskowej. – Najstarszy senior z tego grona w sierpniu tego roku świętował 91. urodziny, a najstarsza seniorka ma 86 lat. Osoby te zostały tymczasowo przekierowane do trzech innych naszych placówek: przy ul. Tuwima 33, ul. Obywatelskiej 69 i ul. Grota-Roweckiego 30. Wszystko wskazuje na to, że po zakończonym remoncie w domu na Księżym Młynie będzie kilka wolnych miejsc, z których będą mogły skorzystać nowe osoby.
Projekt pn. "Szlakiem Architektury Włókienniczej. Rewitalizacja Księżego Młyna. Etap II" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.01-10-0001/20 zawartej w dniu 26 maja 2021 roku.
Projekt realizowany w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.
Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.