Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

piątek, 1 marca 2024

MPK Łódź testowało tory na Legionów. 4 marca wrócą tam tramwaje [ZDJĘCIA]

TAnd

W czwartek, 29 lutego odbyły się kolejne jazdy... więcej

czwartek, 29 lutego 2024

Łódź zielenieje. W 2024 r. przybędzie aż 52 tys. nowych drzew! [SZCZEGÓŁY]

ML

Tysiące nowych drzew pojawią się w całej Łodzi w... więcej

Nowa siedziba Sądu Apelacyjnego w Łodzi oficjalnie otwarta. Remont przeszedł oczekiwania [ZDJĘCIA]

Po sześciu miesiącach od przeprowadzki w poniedziałek, 18 września, odbyła się uroczystość oficjalnego otwarcia nowej siedziby Sądu Apelacyjnego w Łodzi, który od kwietnia działa w okazałym gmachu przy al. Kościuszki 65, kupionym w 2014 r. od Uniwersytetu Łódzkiego i spektakularnie wyremontowanym.

Na zdjęciu gmach Sądu Apelacyjnego w Łodzi przy ul. Kościuszki 65

Renowacja i modernizacja 123-letniego zabytku trwała ponad 2 lata i gruntownie poprawiła stan gmachu i jego otoczenia. Pieczołowicie odrestaurowano historyczne detale architektoniczne na zewnątrz (m.in. kartusz nad wejściem od strony al. Kościuszki z sową i ulem, płaskorzeźbę z marabutami, reliefy z efebami) i wewnątrz (np. klatka schodowa, drzwi, odnalezione polichromie). Zamontowano windę, której w budynku nigdy nie było. Przywrócono świetność wieżyczce wieńczącej budynek – pierwszemu w Łodzi obserwatorium astronomicznemu uczniów przedwojennego Niemieckiego Gimnazjum Reformowanego, które w nim funkcjonowało. Gmach ocieplono i wyposażono we wszelkie instalacje niezbędne sądowi XXI w., m.in. w sieć teleinformatyczną.

Zmiany wokół gmachu

Na nowo zagospodarowano otoczenie budynku. Od strony ul. Wólczańskiej powstał poprzecinany zieleńcami parking z podziemną halą garażową. Podwyższony o dwie kondygnacje został budynek starej wozowni (pierwotnie parterowy) w północnej części dziedzińca, gdzie ulokowały się wydziały sądu, które nie prowadzą obsługi petentów. Od strony al. Kościuszki i ul. Zamenhofa wytyczono ścieżkę, przy której stanęły ławki, zadaszony parking rowerowy i fantazyjna pergola. Wśród starych drzew posadzono dużo nowej zieleni.

Całość odnowy nowej siedziby Sądu Apelacyjnego w Łodzi pochłonęła ok. 84 mln zł, z czego 10,5 mln zł pochodziło z dotacji UE.

Kontakt