Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

piątek, 19 lipca 2024

Stary Rynek

wtorek, 16 lipca 2024

poniedziałek, 15 lipca 2024

Wielka rewitalizacja famuł przy Ogrodowej 24. Widać już pierwsze efekty przebudowy [ZDJĘCIA]

Rozpoczęta w 2023 roku wielka rewitalizacja famuł... więcej

Projekt 8 - przebicia kwartałowe i co jeszcze?

W sobotę 25 listopada, w godzinach 12.00 – 15.00, zapraszamy na kolejne spotkanie i spacer po obszarze Rewitalizacji Obszarowej Centrum Łodzi. Tym razem poznamy bliżej kwartał 8. Początek spotkania: plac Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na miejscu będzie czekać ciepła herbata a także namioty z dmuchawami, w których zapewnimy ciepłą atmosferę. Przedświąteczny charakter wydarzenia podkreślimy stoiskami m.in. z rękodziełem, które idealnie może nadawać się na mikołajkowe upominki. Tradycyjnie już zaplanowana jest wycieczka z przewodnikiem po rewitalizowanym kwartale. Spacery rozpoczynają się o godz. 12.30 i o 13.30.

Kwartał 8 rewitalizacji to przede wszystkim przebudowa ulic i stworzenie nowych pasaży ale odnowione zostały także kamienice. Które? O tym opowie profesjonalny przewodnik podczas spaceru po terenie realizacji projektu.

Wycieczkę zaczniemy na ulicy Ogrodowej idąc obok przyszłego przebicia międzykwartałowego.  Potem przejdziemy ulicą Gdańską czyli dawną ulicą Długą ciesząc oko odnowionymi miejscami, następnie czeka na nas ulica Legionów (dawna Konstantynowska), na której wciąż trwają prace. Tamtędy dotrzemy do Zachodniej. Opowiemy o słynnym Imperium rodziny Poznańskich, których pałac możemy podziwiać w tym rejonie. Inne ciekawe tematy, o których usłyszą uczestniczki i uczestnicy spaceru to domy dla robotników czyli charakterystyczne łódzkie famuły, najstarszy łódzki drewniany kościół św. Józefa – wybudowany  w 1768, przeniesiony na obecne miejsce w 1888 oraz dawne carskie więzienie przy ulicy Długiej (dziś Gdańskiej), w którym osadzono Józefa Piłsudskiego, wreszcie dawny Teatr Wielki w Łodzi (obecnie Powszechny), którego otwarcie uświetnili Henryk Sienkiewicz i Henryk Siemiradzki. Czeka też niespodzianka – na trasie spaceru napotkamy żonę łódzkiego fabrykanta.

Spacery rozpoczynają się o godz. 12.30 i o 13.30. Start na placu WOŚP.

Podczas spaceru dostępne jest tłumaczenie na język migowy.

Dla chętnych w trakcie spotkania organizowany jest konkurs o cenne nagrody. Aby je otrzymać należy wziąć udział w quizie tematycznym o projekcie 8 i historii Łodzi, wykonać sobie pamiątkowe zdjęcia w fotobudce z gadżetami w klimacie retro i wziąć udział w warsztatach artystycznych oraz w spacerze z przewodnikiem.

Wydarzeniu towarzyszy wystawa plenerowa na ulicy Piotrkowskiej pomiędzy pl. Wolności a ul. Próchnika, którą można oglądać do 30 listopada.

 

 

Kontakt