Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

czwartek, 29 lutego 2024

Łódź zielenieje. W 2024 r. przybędzie aż 52 tys. nowych drzew! [SZCZEGÓŁY]

ML

Tysiące nowych drzew pojawią się w całej Łodzi w... więcej

Remont Brzeźnej. Zmiany w organizacji ruchu dla kierowców i pasażerów MPK Łódź

TAnd

Nowa równa jezdnia, proste chodniki i przystanki... więcej

Mielczarskiego nie do poznania. Woonerf i kamienice zyskują ostatnie szlify [ZDJĘCIA]

Przebudowa samej ulicy Mielczarskiego jest już w końcowej fazie. Ekipy wykonują ostatnie prace brukarskie, wyraźnie widać już kształt woonerfu, jaki tu powstanie, nowe wjazdy, miejsca parkingowe i tereny zielone.

Na zdjęciu kamienica przy ul. Mielczarskiego 33

– Drogowcy prowadzą prace brukarskie i wykończeniowe. Wystartowały również nasadzenia zieleni. O ich stan będzie dbał automatyczny system nawadniania. Na ostatniej prostej są również prace związane montażem mebli miejskich. W ciągu kilku najbliższych dni wystartują odbiory inwestycji – zapowiada Agnieszka Kowalewska – Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

Ul. Mielczarskiego zmienia się w podwórzec miejski, czyli miejsce przyjazne do życia i odpoczynku. Nadal będzie ulicą jednokierunkową, ale poza tym ruch zostanie uspokojony, pojawią się zieleńce i nowe meble miejskie. Znajdą się tu także kameralne place idealne do wypoczynku wśród zieleni. Nowa nawierzchnia ulicy zrobiona będzie z jasnych oraz ciemnych pasów płyt i kostki. Ponieważ przy ul. Mielczarskiego mieszka wiele osób, liczba miejsc postojowych zostanie niemal w pełni zachowana. Wygospodarowane zostaną 62 miejsca parkingowe, w tym trzy dla osób z niepełnosprawnościami. Pojawią się elementy małej architektury, m.in. poidełka, ławki, stojaki rowerowe czy kosze na odpady.

Zielone pasaże przy Mielczarskiego

W ramach inwestycji powstaną także dwa zielone pasaże. Pierwszy połączy ul. Mielczarskiego i Ogrody Karskiego – wyznaczony zostanie w miejscu dzikiej ścieżki wydeptanej przez mieszkańców pomiędzy budynkami przy ul. Mielczarskiego 33 i 35. Drugim pasażem będzie pieszo-rowerowe przebicie obok posesji przy ul. Mielczarskiego 25. Wartość całej inwestycji (łącznie z pasażami) to 19 mln zł.

Nowe mieszkania

Nowe mieszkania, lokale dla biznesu i zielone podwórka. W trzech kamienicach przy Mielczarskiego trwają ostatnie prace budowlane.

Mielczarskiego 3

Trwają przygotowania do odbiorów inwestycji, w odnowionych wnętrzach prowadzone jest generalne sprzątanie. Ostatnie prace wykończeniowe wykonywane są na podwórku, na którym wykonawca w zależności od warunków pogodowych musi jeszcze zasadzić krzewy. Zakończona za to została budowa placu zabaw.

W budynku powstało:

  • 11 mieszkań komunalnych,
  • 2 lokale prowadzone przez podmiot ekonomii społecznej, np. świetlica społeczna i mała gastronomia.

Mielczarskiego 22

Na plac budowy w ostatnich dniach przywieziono ostatnie partie drzwi i armatury, co oznacza, że wkrótce zakończą się roboty we wnętrzach. Więcej czasu będzie jeszcze wymagało uporządkowanie podwórka, na którym wciąż trwają prace przy instalacji wodno-kanalizacyjnej. Po zakończeniu tych robót rozpoczną się przygotowania do odbiorów. Przebudowie podlegać będzie budynek frontowy oraz dwie boczne oficyny.

Po remoncie i przebudowie zaplanowano:

  • w budynku frontowym – mieszkania i adaptację poddasza na cele gospodarczo - techniczne, mieszkanie chronione dla 4 osób z niepełnosprawnością na pierwszym piętrze, windę,
  • w budynku prawej oficyny – mieszkania oraz komórki lokatorskie na poddaszu,
  • w budynku lewej oficyny – mieszkania oraz komórki lokatorskie na poddaszu.

W budynku powstało:

  • 19 mieszkań komunalnych,
  • 1 mieszkanie chronione dla osób z niepełnosprawnościami.

Mielczarskiego 33

Po dziesiątym grudnia grudnia planowany jest odbiór inwestycji. Wszystkie prace wewnątrz budynku frontowego i oficyn już zostały zakończone - trwają tam ostatnie prace porządkowe. Jedynie na podwórzu trzeba jeszcze dokończyć nasadzenia i ustawić ostatnie kosze oraz ławki.

W budynku powstały:

  • 23 mieszkania komunalne,
  • 4 lokale usługowe.

Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - obszar o powierzchni 14 ha ograniczony ulicami Ogrodową. Gdańską, Legionów, Cmentarną wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.03-10-0002/17-00 zawartej w dniu 27 października 2017 roku.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Kontakt