Łódź Rewitalizuje

Łódź zielenieje. W 2024 r. przybędzie aż 52 tys. nowych drzew! [SZCZEGÓŁY]

Tysiące nowych drzew pojawią się w całej Łodzi w 2024 r. Nasadzenie planowane są w różnych miejscach miasta. Gdzie konkretnie przybędzie zieleni?

Kolaż powstały z połączenia infografiki na temat posadzenia 52000 nowych drzew i zdjęcia z prac związanych z sadzenia drzew

Coroczne nasadzenia drzew to oczywiście więcej zieleni na łódzkich ulicach i zieleńcach. Ten rok przyniesie dodatkowo nie lada metamorfozę w najważniejszych miejscach: na placu Wolności czy Starym Rynku. Dzięki zieleni zmienią się również ulice Legionów, Wojska Polska czy Przybyszewskiego. Drzewa pojawiają się przy praktycznie każdej drogowej inwestycji w centrum. 

Ponad 50 tysięcy drzew zasadzonych zostanie w ramach  poszerzania terenów zielonych w Łodzi. Dzięki temu naszemu miastu przybędzie aż osiem hektarów pięknych i pożytecznych dla środowiska lasów. 

Budżet Obywatelski w Łodzi też zazieleni miasto

Zazielenią się także tereny wskazane przez łodzian w Budżecie Obywatelskim. Mieszkańcy wykorzystują to narzędzie do zmiany nie tylko swojej najbliższej okolicy, ale także ważnych miejsc w Łodzi. To właśnie od mieszkańców rozpoczęła się zielona rewolucja na śródmiejskich ulicach i sadzenie drzew w miejscach, które przez lata były szarymi, betonowymi przestrzeniami.

W pasach drogowych zasadzone zostanie blisko 340 drzew, w arteriach 150. Nasadzenia drzew w arteriach będą realizowane głównie przy trasie przy al. Piłsudskiego i ul. Rokicińskiej. Natomiast łódzkie parki wzbogacą się o 108 drzew. Znajdziemy wśród nich kasztanowiec czerwony, klon zwyczajny, lipę drobnolistną, głóg pośredni, klon polny, sosnę czarną, klon jawor, mydleniec wiechowaty i jesion mannowy. 

Zieleń w Łodzi przy okazji remontów dróg

Blisko 800 drzew zasadzonych zostanie w ramach kończących się dużych inwestycji drogowych. Na samej ulicy Legionów sadzonych jest właśnie 141 nowych drzew (m.in. grabów, klonów, lip i świdośliw). Jako najważniejszą zieloną inwestycję w okolicy zaplanowano skwer, który powstanie u zbiegu remontowanych ulic Legionów i Cmentarnej. Na ulicy Wojska Polskiego zostanie zasadzonych blisko 300 drzew, wzdłuż al. Śmigłego-Rydza pojawi się ich 65, a przy ul. Konstantynowskiej 90. Nasadzenia zieleni nie ominą przebudowywanej zajezdni Chocianowice, gdzie wykonawca zasadzi blisko 100 drzew, natomiast przy ul. Przybyszewskiego pojawi się ich blisko 200. 

Nowe drzewa zobaczymy również przy Maratońskiej, Zachodniej, Hipotecznej, Klonowej, Lutomierskiej, Ossowskiego czy Brzeźnej. Łącznie będzie ich 84.

Drzewa w Łodzi przy parkach i stawach

W 2024 r. aż 140 olch i lip pojawi się w rejonie Stawu Wasiaka. 60 topoli białych i 50 olsz wzbogaci al. Ofiar Terroryzmu 11 września. Ponad 100 lip i kolonów zostanie zasadzonych wokół zbiornika Żabieniec. Z kolei w parku na Zdrowiu przybędzie prawie 20 jarzębów, podobnie jak na skwerze przy ul. Kusocińskiego. Drzewa będą sadzone od marca do czerwca. 

Kontakt