Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

czwartek, 20 czerwca 2024

Na Księżym Młynie budują drogę rowerową. Wystartowały prace [ZDJĘCIA]

ML

Istniejąca od 2023 r. droga rowerowa na Księżym... więcej

środa, 19 czerwca 2024

Stół wodny w pasażu Schillera! W majówkę popłynie na nim... rzeka! [ZDJĘCIA]

W pasażu Schillera stoi stół z mapą dawnej Łodzi. W weekend majowy popłynie na nim rzeka.

Na zdjęciu stół wodny umieszczony w wyremontowanym pasażu Schillera

Metamorfoza pasażu Schillera zakończyła się we wrześniu 2023 r., kiedy to znów mogli nim spacerować łodzianie. Atrakcją odnowionego pasażu jest nie tylko zieleń, ale również stół wodny. W weekend majowy zostanie on uruchomiony.

Stół wodny to kamienna budowla o długości sześciu i szerokości dwóch metrów, a wysokości metra. Na blacie, czyli płycie z jasnoszarego, strzelińskiego granitu, wyryta została mapa dawnej Łodzi z korytem rzeki. A śladem Łódki popłynie woda. Na mapie historycznej osady o nazwie Łódka zostały zaznaczone najważniejsze jej miejsca.

Zielony pasaż Schillera

Jedną z najbardziej widocznych zmian w pasażu Schillera jest zieleń. Zostało tam posadzonych łącznie 57 nowych drzew. Ich uzupełnieniem są krzewy, rośliny i trawy ozdobne na rabatach, a także donice z niskimi sosnami i cisami. Główna oś pasażu, prowadząca aleją drzew od ul. Piotrkowskiej do Sienkiewicza, została podkreślona roślinami kwitnącymi na biało. Liście niektórych z nich, głównie zimozielonych, zabarwią się jesienią na brunatno-czerwono. Gatunki roślin zostały dobrane tak, aby dobrze znosiły niełatwe, miejskie warunki pogodowe.

Pasaż Schillera to ważne miejsce w łódzkiej przestrzeni publicznej. Tu odbywają się ważne dla miasta wydarzenia,  a także akcje oraz happeningi artystyczne. Znajduje się tu charakterystyczny pomnik polskiego reżysera, krytyka i teoretyka teatralnego, autora scenariuszy teatralnych i radiowych, kompozytora Leona Schillera z pochodzenia Austriaka.


Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - Projekt 5" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.01-10-0001/17-00 zawartej w dniu 9 sierpnia 2017 roku. Projekt jest realizowany w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Kontakt