Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

czwartek, 20 czerwca 2024

Na Księżym Młynie budują drogę rowerową. Wystartowały prace [ZDJĘCIA]

ML

Istniejąca od 2023 r. droga rowerowa na Księżym... więcej

środa, 19 czerwca 2024

W Nowym Centrum Łodzi wystartowała budowa osiedla mieszkaniowego [ZDJĘCIA]

W Nowym Centrum Łodzi rozpoczęły się prace przygotowawcze do budowy nowego osiedla. Murapol Forum przy ul. Targowej 2 wzniesie Grupa Murapol.

Na pustej części działki przy ul. Targowej 2 deweloper zaplanował dwa wielorodzinne budynki o wysokości siedmiu i dziesięciu pięter, w których będzie 480 mieszkań i 34 lokale pod działalność gospodarczą (handel i usługi). 

Nowe ze starym

Budynki staną na podziemnej hali garażowej, do której wjeżdżać się będzie z tunelu przebiegającego pod NCŁ w śladzie ul. Hasa. Między nimi powstanie rekreacyjny dziedziniec z placem zabaw. 

W skład działki wchodzą też trzy zabytkowe obiekty, pamiątki po powstałej tam pod koniec XIX w. wytwórni kapeluszy Hermana Schlee: willa, budynek składu towarów oraz pofabryczny komin. O ile zezwoli na to konserwator zabytków, Murapol chciałby zrewitalizować willę i magazyn, tworząc w nich kolejne mieszkania (jako drugi etap inwestycji, obecnie przygotowywany od strony formalnej).

Co z kominem?

Pod znakiem zapytania stoi przyszłość komina. Wstępne badania wykazały, że jego górna część jest w kiepskim stanie technicznym i należałoby ją rozebrać (m.in. ze względu na bezpieczeństwo budowy, która ma się tam rozpocząć). Obiekt będzie poddawany dalszym ekspertyzom budowlanym, które pozwolą dokładnie ocenić jego kondycję. Dopiero ich wyniki oraz zalecenia służb konserwatorskich zadecydują, czy komin ocaleje i w jakiej postaci – w pełnej okazałości, jak obecnie, czy może niższy, skrócony do jego ośmiokątnej w przekroju podstawy.

Osiedle Murapol Forum jest już drugą aktualnie realizowaną inwestycją mieszkaniową w NCŁ. Na początku lutego 2024 r. ruszyły przygotowania do budowy osiedla Flow, które pomiędzy EC1 i dworcem Łódź Fabryczna zbuduje firma Archicom. 

Kontakt