Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

piątek, 19 lipca 2024

Stary Rynek

wtorek, 16 lipca 2024

poniedziałek, 15 lipca 2024

Wielka rewitalizacja famuł przy Ogrodowej 24. Widać już pierwsze efekty przebudowy [ZDJĘCIA]

Rozpoczęta w 2023 roku wielka rewitalizacja famuł... więcej

Koniec remontu Wojska Polskiego. Powrót MPK Łódź i pełnego ruchu samochodowego [ZDJĘCIA]

Zakończyła się wielka przebudowa ulicy Wojska Polskiego. W związku z tym przebudowana arteria zostaje w pełnym zakresie oddana do użytkowania mieszkańcom. Od soboty, 1 czerwca wprowadzona zostanie docelowa organizacja ruchu, co oznacza również powrót na stałe trasy autobusów linii: 57, 64A, 64B, 70, 81 i N6.

Na zdjęciu ul. Wojska Polskiego po zakończonym remoncie

Trwająca 2,5 roku modernizacja trzykilometrowego odcinka ulicy Wojska Polskiego – od ul. Franciszkańskiej do Inflanckiej zakładała: wymianę torów, przebudowę chodnika, wyznaczenie ścieżki rowerowej, wydzielenie miejsc parkingowych dla samochodów, wymianę oświetlenia, nowy system sygnalizacji świetlnej na pasach, wyremontowanie przystanków tramwajowych oraz zatok autobusowych, a także zasadzenie drzew i krzewów.

Wojska Polskiego w liczbach

Oprócz nowej jezdni na Wojska Polskiego wybudowano i zmodernizowano 2,5 km odcinek drogi rowerowej, którą wygodnie dojedziemy do Łagiewnik, zamontowano 15 przystanków autobusowych i 14 przystanków tramwajowych. Wzdłuż ulicy zasadzonych zostało blisko trzysta drzew i dwanaście tysięcy krzewów oraz bylin ozdobnych.

Całkowita wartość projektu to ponad 150 mln zł, wartość dofinansowania unijnego to 74 mln  zł, wartość dofinansowania z Budżetu Państwa ponad 5 mln zł.

Wraz z otwarciem dla ruchu całej ulicy Wojska Polskiego, od 1 czerwca na swoje trasy wrócą „bałuckie" autobusy. Ponownie pojedziemy przez Wojska Polskiego na Doły. Dzięki temu mieszkańcy osiedla przy Spornej zyskają wygodny dojazd.

Autobusy MPK Łódź powrócą na Wojska Polskiego

  • Linia 57 będzie kursować z Marysina przez Inflancką, Zagajnikową, Sporną i Wojska Polskiego do Palki.
  • Linia 64 pojedzie od Sikawy prosto Wojska Polskiego do Spornej i dalej Boya-Żeleńskiego przez osiedle do Obrońców Westerplatte. Ponadto 64 zapewni bezpośrednie połączenie Dołów z Bałuckim Rynkiem. 
  • Linia 70 znowu pojedzie Wojska Polskiego i Sporną. To jedno z najważniejszych połączeń w kierunku ronda Solidarności, kampusu Uniwersytetu czy skrzyżowania „Marszałków".
  • Linia 81 znów bezpośrednio połączy Doły z Teofilowem i centrum handlowym M1. 
  • Na Bałuty i Doły dojedziemy też nocą. Z centrum Łodzi na Wojska Polskiego i przez osiedle do Spornej pojedzie linia N6. To też łatwe połączenie od Manufaktury. 

Cały czas kursują tramwaje 1 i 6, które jeżdżą po Wojska Polskiego od 16 marca. 

Społeczny odbiór Wojska Polskiego – jakie uwagi?

Tuż przed odbiorami technicznymi i końcowymi inwestycji miasto zaprosiło mieszkańców do jej społecznego odbioru. Pod koniec zeszłego tygodnia mieszkańcy mogli porozmawiać z przedstawicielami inwestora i wykonawcy oraz zgłosić uwagi do wykonania prac. Mieszkańcy najczęściej zgłaszali drobne poprawki, jak np. brakujące ławki i kosze na śmieci, proponowali dosadzenie drzew. Były także poważniejsze uwagi, jak poprawa bezpieczeństwa na przejeździe przez drogę rowerową na ul. Marynarskiej czy brak barierek odgradzających torowisko w okolicach skrzyżowania z ul. Obrońców Westerplatte. 

Wszystkie uwagi zostały zapisane i jak zapewnia Zarząd Inwestycji Miejskich, nie pozostaną bez odpowiedzi.

Kontakt