Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

piątek, 8 listopada 2024

Co sądzisz o pasażu Anny Rynkowskiej i skwerze Lecha Kunki?

Patrycja Wojtaszczyk

Zapraszamy wszystkich mieszkańców Łodzi do... więcej

czwartek, 7 listopada 2024

środa, 6 listopada 2024

Piotrkowska 34 - jedna z kamienic przeznaczonych do rewitalizacji

Co z przedsiębiorcami w 9 kwartale ROCŁ?

Patrycja Wojtaszczyk

Już w najbliższy czwartek, 7 października,... więcej

Nowe mieszkania w centrum Łodzi. Niemal 300 lokali w miejscu kamienicy z „Jerzykiem" [ZDJĘCIA]

Łódź wzbogaciła się o nowe mieszkania na wynajem. Resi4Rent, jedna z największych firm rynku najmu w Polsce, poinformowała o oddaniu do użytku 287 mieszkań w abonamencie w nowo wzniesionym budynku przy skrzyżowaniu ul. Kilińskiego z al. Piłsudskiego.

Kolaż powstały z połączenia dwóch zdjęć: elewacji jednego z nowych budynków które powstały przy ul. Kilińskiego 127 i najbliższym sąsiedztwie oraz wnętrza jednego z mieszkań

Realizacja inwestycji trwała dwa lata. Na częściowo niezagospodarowanej wcześniej działce powstał wysoki jak na łódzkie realia, dwubryłowy gmach na planie litery L, który w wyższej części (po sąsiedzku z biurowcem ReAct) ma 12 kondygnacji naziemnych (33 m), a pięć w niższej, tworzącej pierzeję ul. Kilińskiego. Ta niższa część zawiera architektoniczo-historyczny smaczek, na którym warto się skupić: we froncie wiernie odwzorowano fasadę kamienicy przy ul. Kilińskiego 127, której odtworzenie, jako obiektu wpisanego do ewidencji zabytków, było jednym z warunków realizacji tej inwestycji. 

Kamienica z jerzykiem

Zanim rozebrano kamienicę przy ul. Kilińskiego 127 z powodu fatalnego stanu technicznego, przez wiele lat była opuszczonym i niszczejącym budynkiem, ostatnim śladem zabudowy narożnika skrzyżowania ul. Kilińskiego z al. Piłsudskiego. Łodzianom może kojarzyć się jako „Kamienica z jerzykiem”, bo jej boczną ścianę od 2015 r. zdobiła wykonana ze zużytych karoserii samochodowych instalacja artystyczna w formie jerzyka (oficjalnym tytułem dzieła było „Apus apus”, czyli łacińska nazwa jerzyka zwyczajnego) wykonana przez portugalskiego artystę Bordalo II (Arturo Bordalo). Ptaszek ze złomu znikł wraz z kamienicą, ale dzięki Fundacji Urban Forms oraz Grupie Echo-Archicom Bordalo stworzył w Łodzi nowe dzieło – przedstawiającą jelonka instalację z plastikowych odpadów, odsłoniętą w ostatni piątek przy ul. Słowiańskiej 1/9.

Kontakt