Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

wtorek, 5 listopada 2024

New Iron z Łodzi podbija świat. Prestiżowa nagroda dla projektantów apartamentowca

mat. pras.

Studio architektoniczne REFORM, kierowane przez... więcej

Tunel pod Łodzią. Tarcza Katarzyna wznowiła pracę. Gdzie się znajduje?

red

W nocy z 31 października na 1 listopada tarcza... więcej

A co to za chochoły w centrum Łodzi? To trawy gotowe na zimę! [ZDJĘCIA]

red

W Łodzi trwa przygotowywanie roślin na zimę.... więcej

Na Polesiu powstał... mikrolas! To inicjatywa firmy InPost i Urzędu Miasta Łodzi [ZDJĘCIA]

Mieszkańcy Polesia od czwartku, 10 października mają nową zieloną przestrzeń, która posłuży do odpoczynku, edukacji i integracji.

Na zdjęciu trwające prace mające na celu zasadzenie mikrolasu u zbiegu ulic Żeligowskiego i 1 Maja

Mikrolas o powierzchni 369 m.kw. posadzono u zbiegu ulic Żeligowskiego i 1 Maja. To wspólny projekt Urzędu Miasta Łodzi i firmy InPost. – Dziś, w Światowy Dzień Drzewa, otwieramy nową zieloną przestrzeń dla mieszkańców Łodzi. Cieszymy się, że możemy zrealizować ten projekt w mieście, które jako pierwsze dołączyło do Programu InPost Green City. Wierzymy, że takie inicjatywy mogą wpłynąć na poprawę bioróżnorodności i jakości życia w mieście. Zachęcamy mieszkańców do korzystania z tej przestrzeni i wspólnego dbania o nią na co dzień – powiedział Ariel Wojciechowski, manager ds. relacji partnerskich i Programu InPost Green City.

Lasek kieszonkowy to doskonały sposób na zielone zagospodarowanie niewielkiej przestrzeni miejskiej. Takie lasy rosną 10 razy szybciej niż lasy standardowe, są 30 razy gęstsze i dużo bardziej bioróżnorodne. Kolejną ich zaletą jest łatwa pielęgnacja. Po kilku latach stają się praktycznie samowystarczalne i niewskazane jest ingerowanie w zachodzące w nich procesy. Na Polesiu wykonano nasadzenia 1000 nowych drzew i krzewów rodzimych gatunków.

Mikrolas i co jeszcze?

Poza mikrolasem, na zieleńcu pojawiła się łąka kwietna. To ekologiczna alternatywa dla trawników, która przyciągnie motyle, pszczoły i inne zapylacze, zapewniając im pokarm i schronienie. Powstały również nowe ścieżki, tablice informacyjne, hotele dla owadów oraz ogrodzenia. Nasadzenia w mikrolesie nawiązują do istniejącego już Rezerwatu Przyrody Polesie Konstantynowskie, a kwiaty w łące kwietnej związane są z przemysłem włókienniczym (to m.in. szczeć barwierska, len zwyczajny).

Zielone przestrzenie poprawiają jakość powietrza i redukują efekt miejskiej wyspy ciepła, obszary zielone mają pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne mieszkańców.

Kontakt