Park kulturowy to forma ochrony zabytków, która ma na celu zachowanie dla przyszłych pokoleń najcenniejszych elementów krajobrazu kulturowego. W Łodzi szczególne miejsce zajmuje ul. Piotrkowska – serce miasta i jedna z najdłuższych ulic handlowych w Europie. Widać na niej wszystkie etapy rozwoju Łodzi – od skromnych domów rzemieślników z XIX w., przez monumentalne kamienice i modernistyczne bloki, aż po współczesne realizacje.
Ulica Piotrkowska jest jednocześnie przestrzenią żywą i dynamiczną, miejscem spotkań mieszkańców i turystów, areną wydarzeń kulturalnych i handlowych. Aby pogodzić jej historyczny charakter z nowoczesnymi funkcjami należy objąć ją właściwą ochroną.
Czym jest park kulturowy?
Park Kulturowy ulicy Piotrkowskiej pozwoli lepiej chronić i kształtować tę przestrzeń. Określi m.in. zasady dotyczące nośników reklamowych i ich formy, wyglądu i lokalizacji ogródków gastronomicznych, organizacji handlu i usług, a także imprez i innych wydarzeń. Dzięki temu możliwe będzie uporządkowanie przestrzeni i zadbanie o jej estetykę, jednocześnie uwzględniając potrzeby mieszkańców i użytkowników ulicy.
Ulica Piotrkowska jest bliska sercu każdego łodzianina. Dzięki wspólnym działaniom możemy zadbać o jej wyjątkowy charakter i przyszłość. Weź udział w konsultacjach i kształtowaniu tego niezwykłego miejsca!
Przyjdź na konsultacje
Dokument regulujący funkcjonowanie Parku Kulturowego ulicy Piotrkowskiej jest już na końcowym etapie opracowywania. To idealny moment, aby się z nim zapoznać i zgłosić swoje uwagi. Twoja opinia ma znaczenie! Przyjdź na spotkania konsultacyjne w Lapidarium Detalu Architektonicznego w Łodzi (al. Kościuszki 19), które odbędą się:
- 3 grudnia, godz. 17:00,
- 10 grudnia, godz. 17:00.
To doskonała okazja, aby porozmawiać z pracownikami Biura Architekta Miasta, poznać szczegóły dokumentu oraz podzielić się swoimi uwagami i sugestiami.