Przy projektowaniu tej przestrzeni kluczowe były opinie mieszkańców, z którymi konsultowano zakres zmian. Plac budowy właśnie przejął wykonawca. Prace rozpoczną się od rozbiórek starej nawierzchni i elementów małej architektury. Docelowo zastąpią je nowe ławki, fotele, leżaki obrotowe, kosze na śmieci, stojaki na rowery, tablice edukacyjne, pergole, trejaże z żywej wikliny i plenerowa siłownia.
Mnóstwo zieleni
Będzie też mnóstwo zieleni: 44 drzewa (m.in. jabłonie i czeremchy) i łącznie aż 10 411 krzewów, pnączy, bylin, roślin cebulowych, m.in. derenie, trzmieliny, ligustry, śliwy, róże, tawuły, szałwie. Wśród nich znajdzie się miejsce na sensoryczny plac zabaw dla dzieci i społeczny ogród owocowo-warzywny (oba dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami), a także osiem hoteli dla owadów i pięć poidełek dla zwierząt.
Sucha rzeka
Przestrzeń zostanie tak zaaranżowana, by możliwe było zbieranie i zatrzymywanie wody opadowej, która będzie zasilała teren. Pomogą w tym zbiornik retencyjny i tzw. sucha rzeka, która przy obfitych deszczach będzie zbierać nadmiar wody opadowej i powoli uwalniać ją do gruntu.
Prace mają potrwać do końca sierpnia 2025 r. Koszt to ok. 5 mln zł.
Inwestycja prowadzona jest w ramach projektu EuPOLIS finansowanego ze środków Programu Horyzont 2020.
Projekt architektoniczny przygotowała firma LS-Project a wykonawcą prac jest firma Garte Polska Sp z o.o.