Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

czwartek, 26 marca 2026

Łódź na skróty! Tymi przejściami zawsze zdążysz na czas! [ZDJĘCIA, MAPY]

Michał Gzik

Korzystanie ze skrótów jest przydatne, jeżeli... więcej

Parkingi wielopoziomowe w Łodzi. Pierwsi wchodzimy do środka! [ZDJĘCIA]

red

Mamy dobrą wiadomość dla mieszkańców Łodzi i... więcej

Remont kamienicy przy Piotrkowskiej w Łodzi. Ikonę przykryły rusztowania [ZDJĘCIA]

Kamienica przy ul. Piotrkowskiej 143 to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków na głównej ulicy Łodzi. Zwraca uwagę dzięki kolorowym polichromiom i zegarowi słonecznemu na szczycie. Teraz znów stanie się powodem do dumy – właśnie ruszył jej remont!

Na zdjęciu elewacja kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 143 przykryta rusztowaniami

Na fasadzie pojawiły się rusztowania, a wszystko dzięki dofinansowaniu z miejskiego programu Specjalna Strefa Rewitalizacji. Wspólnota mieszkaniowa otrzymała ponad 222 tys. zł dotacji na odnowienie elewacji III i IV piętra oraz poddasza z zegarem.

Kamienica z bogatą historią

Kamienica przy Piotrkowskiej 143 powstała pod koniec XIX wieku – zaprojektował ją Dawid Lande. Była nie tylko domem mieszkalnym, ale też wizytówką i biurem sprzedaży dla firmy Krusche & Ender – potężnego zakładu włókienniczego z Pabianic. Architektura tego miejsca to prawdziwa uczta dla oka – fasada łączy w sobie renesansowe, neogotyckie i manierystyczne detale. Znajdziemy tu wykusze, szczyty, ornamenty i dekoracje, które opowiadają historię Łodzi i jej przemysłowej przeszłości. Podczas wcześniejszych remontów udało się odsłonić oryginalne, barwne polichromie – wśród nich są tkackie czółenka, kogut pod palmą, smoki, maski i roślinne motywy, nawiązujące do profesji dawnych właścicieli.

Na samej górze budynku znajduje się prawdziwy unikat – zegar słoneczny. Działa tylko przed południem i żeby odczytać godzinę, trzeba mieć naprawdę dobry wzrok – jego wskazówka i cyfry umieszczone są bardzo wysoko.

Kontakt