Kamienica, wzniesiona w 1897 roku dla Abrama i Szury Wajnbergów, przez lata pełniła różne funkcje. W czasie II wojny światowej stacjonowali w niej żołnierze Wehrmachtu, a po wojnie – po znacjonalizowaniu – obiekt stał się siedzibą instytucji państwowych. Lata zaniedbań i dewastacji doprowadziły do jego dramatycznego stanu technicznego.
Proces przywracania świetności trwał osiem lat i prowadzony był pod ścisłym nadzorem Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Zakres prac obejmował m.in.: wymianę stropów, rekonstrukcję sztukaterii, renowację elewacji, odtworzenie historycznych balkonów i boazerii, konserwację marmurowych schodów, pieców kaflowych i stolarki, a także kompleksowe prace izolacyjne, instalacyjne i wykończeniowe. W ramach rewitalizacji dobudowano również czwarte piętro, a układ pomieszczeń dostosowano do nowej funkcji obiektu.
Odrestaurowana kamienica o powierzchni ok. 3600 mkw. składa się z budynku frontowego oraz dwóch oficyn, które wspólnie otaczają wewnętrzny dziedziniec. Dziś, jako Aparthotel T12, stanowi połączenie szacunku dla historycznej architektury z nowoczesnymi standardami komfortu i funkcjonalności.
