Dobrymi przykładami inicjatyw lokalnych są różnego rodzaju warsztaty czy pikniki. W 2021 r. miłośniczka miejskiego ogrodnictwa łodzianka Aleksandra Przedecka zorganizowała warsztaty z sadzenia roślin balkonowych dla mieszkańców okolicznych bloków. Niezbędną wiedzę, którą chciała podzielić się z innymi, już posiadała. Potrzebne były tylko materiały: trochę ziemi, donice, narzędzia, sadzonki.
– Bardzo ważnym elementem inicjatywy lokalnej jest integracja najbliższego środowiska, sąsiadów, niewielkiej społeczności, ale też własne zaangażowanie, zaoferowanie własnej czy też czasu – informuje Agata Kobylińska, zastępca dyrektora Biura Aktywności Miejskiej.
Aleksandra Przedecka złożyła wniosek o dofinansowanie inicjatywy lokalnej w formie warsztatów ogrodniczych. Jej inicjatywa zyskała akceptację, co umożliwiło zakup materiałów i przeprowadzenie zajęć. Pamiątką po warsztatach pozostały cieszące oko wszystkich mieszkańców donice z roślinami na osiedlowym podwórku.
W 2022 r. na program inicjatyw lokalnych miasto przeznaczyło 300 tys. złotych. Do tej pory wpłynęło siedem wniosków, które czekają na opinię komisji. Co ważne, nie ma limitu kwoty na jeden wniosek, tak jak to jest na przykład w Miejskim Programie Mikrograntów, w którym dofinansowanie pomysłu może wynosić maksymalnie 5 tys. zł. W przypadku inicjatyw lokalnych nie ma górnej granicy.
Fabryka Aktywności Miejskiej zachęca do składania wniosków. Jednym z projektów zgłoszonych dotychczas przez łodzian jest pomysł obsadzenia niebieskimi cebulicami syberyjskimi okolic ulicy Srebrzyńskiej 75, gdzie mieszkała Katarzyna Kobro. Projekt zakłada, że w pracach nasadzeniowych będą uczestniczyli mieszkańcy, a dodatkowo zorganizowane zostaną wystawa i pokaz filmów poświęcone artystce, której 125. rocznica urodzin przypada w 2023 r.