Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

wtorek, 28 stycznia 2025

Jaki będzie zakres projektu 9 rewitalizacji obszarowej?

Patrycja Wojtaszczyk

Biuro Rewitalizacji UMŁ zaprasza na spotkanie... więcej

piątek, 24 stycznia 2025

Parkingi wielopoziomowe w Łodzi. Ruszyły prace we wszystkich trzech lokalizacjach [ZDJĘCIA]

JT

Miasto rozwija miejską infrastrukturę, stawiając... więcej

wtorek, 14 stycznia 2025

Nowe drogi na Bałutach. Gotowe ulice i plany na 2025 rok [LISTA]

TAnd

Na Bałutach praca wre – w 2024 r. przeprowadzono... więcej

Kolejna zabytkowa fabryka odmłodnieje

Od lutego 2020 r. trwają prace remontowe w zabytkowej fabryce Henryka Wagnera przy ul. Tuwima 10, w której będzie się mieściła Fabryka Aktywności Miejskiej.

Po 11 miesiącach od rozpoczęcia remontu przy Tuwima 10 zdejmujemy rusztowania i odsłaniamy elewację z zabytkowej czerwonej cegły , fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

– Prace przebiegają zgodnie z założeniami, pandemia nie ma wpływu na przebieg robót. Materiały są dostarczane zgodnie z harmonogramem, a na budowie pracuje kilkanaście osób. To, co możemy już podziwiać, to elewacja z zabytkowej czerwonej cegły. Robotnicy kończą zdejmowanie rusztowań. Równolegle trwają jeszcze prace wykończeniowe przy fugowaniu elewacji. Zakończyliśmy montaż obróbek blacharskich na parapetach oraz roboty na ścianie zachodniej budynku. Cały czas trwają prace we wnętrzach fabryki, m.in. budowa ścianek działowych na poszczególnych piętrach – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Budynek po remoncie przyjmie nową funkcję administracyjno-biurową z usługami na parterze. Będzie tu przede wszystkim siedziba Fabryki Aktywności Miejskiej, czyli dawnego Biura Partycypacji Społecznej UMŁ. W budynku będą się znajdować się 2 sale konferencyjne, 12 sal biurowych, 6 pomieszczeń administracyjnych, lokal użytkowy, przestrzeń do działań artystycznych oraz pomieszczenie dla matki z dzieckiem.

Andrzej Sokół, kierownik budowy dodaje: – Kontynuujemy prace we wnętrzu budynku związane z instalacją elektryczną, wentylacją i klimatyzacją. Zabezpieczyliśmy też stalowe belki klatki schodowej. Gotowe są już tynki na wschodniej stronie przybudówki. Prace przebiegają terminowo i zakończą się w sierpniu 2021 r.

Budynek przy ulicy Tuwim 10 będzie w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zmianie ulegnie również otocznie budynku, wokół którego pojawi się zielony ogólnodostępny skwer. Ulica Tuwima wzbogaci się o kolejną zieloną przestrzeń, przy której znajdą się stojaki na rowery, ławki oraz kosze na śmieci.

Wartość projektu to blisko 13,5 mln zł.


Fabryka maszyn i przyborów tkackich Henryka Wagnera powstała w 1881 roku na miejscu małej fabryki wyrobów bawełnianych, założonej w 1853 roku przez Jana Wagnera (ojca).

Fabryka w okresie międzywojennym należała do Teodory Ordyńskiej, Rozamundy Wagnerowej oraz Tadeusza Ordyńskiego - wszyscy byli spadkobiercami twórcy firmy.

Po 1945 roku upaństwowiony zakład produkował części do maszyn włókienniczych, później przystosowano jego wnętrza na potrzeby handlu i usług.

Do dzisiaj na terenie fabryki zachował się oryginalny, niewielki komin z 1881 roku. Niski komin o rzadko spotykanym dziś kwadratowym przekroju został wyremontowany w 2004 r., dodano stalowe obejmy, narożniki i daszek.


Projekt pn. "Rewitalizacja przestrzeni miejskiej przy ul. Moniuszki 3, 5 i Tuwima 10 (Program Nowe Centrum Łodzi)" realizowany jest w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. 

Kontakt