Kto wyremontuje zabytkową kamienicę i wybuduje pasaż do fabryk przy ul. Sienkiewicza? Za nami pierwsza część przetargu na wybór wykonawcy. – Najtańsza oferta jest dość wysoka, to 25 milionów złotych. Ale przed nami czwartkowa aukcja, w której cena z każdym przebiciem będzie obniżana. Liczymy, że zatrzyma się w miejscu bliższym naszego budżetu na inwestycję przy ul. Piotrkowskiej 118 – mówi Olga Kassyańska z Zarządu Inwestycji Miejskich.
Co powstanie w kamienicy przy Piotrkowskiej 118?
W kamienicy powstaną nie tylko mieszkania komunalne, ale także lokale użytkowe, gastronomiczne i pracownie artystyczne. Budynki zostaną gruntownie wyremontowane od piwnic po dachy. Ekipa remontowa wzmocni stropy oraz fundamenty, odrestauruje stolarkę i klatki schodowe, a także położy wszystkie instalacje. Przy ul. Piotrkowskiej 118 urządzi się także Fundacja Centrum Praw Kobiet.
Częścią inwestycji będzie także przebudowa podwórza, które zamieni się w zielony pasaż. Będziemy mogli przespacerować nim do fabryk przy ul. Sienkiewicza 61 i 63, które także czekają remonty. W parterze industrialnego budynku powstanie zupełnie nowa brama, którą będziemy mogli pójść dalej i pasażem Schillera dojść do parku Sienkiewicza, placu Komuny Paryskiej oraz ul. Tuwima.
Historia kamienicy przy Piotrkowskiej 118
Zabytkowa kamienica przy Piotrkowskiej 118 składa się z neoklasycystycznej frontowej kamienicy czynszowej i dwóch ciągów oficyn. Archiwa datują początek jej budowy na lata 80-90. XIX w. Pierwszym właścicielem obiektu był Juliusz Szulc. W jednym z budynków prawej oficyny działała niegdyś synagoga.
Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - Projekt 5" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.01-10-0001/17-00 zawartej w dniu 9 sierpnia 2017 r. Projekt jest realizowany w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.
Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.