Główne cele miejskiego wsparcia to wyeliminowanie kopciuchów z miejskich budynków, eliminacja niskiej emisji z nieruchomości prywatnych i sprawne wykorzystanie nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej (Green Deal).
Program Czyste Powietrze – Łódź zaangażuje się w jego wdrażanie (efekty pracy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w naszym mieście są niewystarczające w 2019 r. dzięki programowi zlikwidowano 33 piece, w 2020 r.– 110 pieców).
Program Ekodoradca – wzorem Krakowa i Małopolski, Łódź zatrudni doradców, którzy pomogą wybrać technologię i wypełnić wnioski, przygotujemy bazę wiedzy.
- Bardzo się cieszę, że łodzianie złożyli w tej edycji naszego miejskiego programu wymiany pieców wnioski na likwidację aż 1120 starych kopciuchów. Ponieważ wnioski znacznie przekroczyły kwotę 3 milionów złotych przeznaczonych na bezzwrotne dotacje, pani prezydent podjęła decyzję o dołożeniu 1 miliona 474 tysięcy złotych do programu, by każdy łodzianin, który chce zlikwidować piec węglowy otrzymał dopłatę. Rada Miejska w środę przegłosowała te zmiany i łodzianie będą mogli wymienić tyle pieców, na ile złożyli wniosków. To bardzo dobra wiadomość. I nie jedyna. Zaczynamy zgodnie z obietnicą wspierać Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, który dysponuje potężnymi środkami na wymianę pieców w domach jednorodzinnych w ramach programu „Czyste powietrze”. Miejsce, w którym jesteśmy dobitnie wskazuje na to, że przed nami jeszcze wiele pracy. – powiedział Adam Pustelnik, pierwszy wiceprezydent miasta Łodzi