Ławka, którą od czwartku (27 listopada) łodzianie mogą przetestować na placu Wolności, została wykonana z materiałów najwyższej jakości - malowanej stali oraz drewna. Produkt posiada certyfikat FCS (Forrest Management Certificate), który jest potwierdzeniem pochodzenia drewna z lasów zarządzanych w sposób odpowiedzialny, spełniający wysokie standardy społeczne i środowiskowe w całym łańcuchu dostaw. Drewnem użytym do produkcji jest jatoba (wiśnia brazylijska, Hymenhaea courbaril) pochodząca z Ameryki Południowej. Drewno pozostaje w stanie surowym, co oznacza, że będzie się zmieniało z czasem. Zmianie ulegnie jego kolor, przy zachowaniu pozostałych parametrów (np. twardość czy odporność na zarysowania).
Niskie koszty eksploatacji i ciekawy design
Przez pierwsze tygodnie po zainstalowaniu szczeble będą mieć ciepły brązowy kolor, który z czasem przechodzić będzie w odcienie jasnej szarości. Zmiana koloru nastąpi stopniowo i równomiernie, przy czym ostateczna barwa ma komponować się z innymi materiałami, które pojawią się na pl. Wolności: zielenią, malowaną stalą oraz granitem w dwóch odcieniach szarości.
Egzotyczne drewno jatoba pod wpływem zmian wilgotności powietrza przechodzi proces otwierania i ponownego zamykania porów, które uwidaczniają się jako powierzchniowe mikrorysy. Jest to proces znany, powtarzający się i nie wpływający na właściwości samego drewna. Warto go jednak obserwować jako ciekawe przemiany zachodzące w drewnie egzotycznym.
Surowe drewno ławki nie będzie wymagać pielęgnacji – nie ma potrzeby cyklicznego olejowania. Jest to krok w kierunku obniżania kosztów eksploatacji i pewność, że przez długie lata ławka będzie wyglądała równie pięknie.
Jak zmieni się plac Wolności?
Na placu Wolności po przebudowie stanie 56 wolnostojących ławek, 10 peronowych, 23 mamurkowych oraz 12 koszy zwykłych i 13 do segregacji, 58 stojaków rowerowych i 6 gablot city light. ZOBACZ TAKŻE: Plac Wolności będzie zielony: drzewa, kwiaty i ogródki [WIZUALIZACJE]
Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - obszar o powierzchni 32,5 ha ograniczony ulicami Zachodnią, Podrzeczną, Stary Rynek, Wolborską, Franciszkańską, Północną, Wschodnią, Rewolucji 1905 r., Próchnika wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.03-10-0001/17-00 zawartej w dniu 29 sierpnia 2017 roku.
Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.