Wizualizacje znajdują się na końcu powyższej galerii zdjęć. |
Wstępne prace ziemne już się rozpoczęły. Budowa ruszy najdalej za dwa miesiące. Inwestycja będzie realizowana częściowo do końca 2028 r., przy czym dwa pierwsze etapy obejmą budowę dwóch budynków z 186 i 314 lokalami mieszkalnymi, które mają być gotowe w 2025 r. Następne trzy są obecnie projektowane. Na parterach nowych domów zaplanowano lokale na restauracje, kawiarnie i usługi. Całość ma otaczać zieleń, wśród której pojawią się miejsca do odpoczynku, a także inicjatyw artystycznych.
– Projekt Flow będzie ściśle połączony z miastem. Chcemy, by była to przestrzeń, która żyje i przyczynia się do dobrostanu zarówno swoich mieszkańców, jak i wszystkich łodzian i przyjezdnych – dodaje Waldemar Olbryk, prezes firmy Archicom.
Projekt Flow
Teren Flow zostanie wyłączony z ruchu samochodowego. Dojazd do nowych budynków (ich podziemnych garaży) zapewni tunel wybudowany pod NCŁ w ciągu ul. Hasa. Kompleks ma być otwarty na miasto oraz przyjazny dla pieszych i rowerzystów dzięki ciągom komunikacyjnym, które przetną nową zabudowę. Pomiędzy budynkami powstanie woonerf z wysoką roślinnością i drzewami oraz ogrodami fasadowymi z traw, krzewów i niższych drzew. W sąsiedztwie planowanego rynku Kobro znajdzie się też park kieszonkowy z plenerową siłownią, placem zabaw oraz zachęcającymi do odpoczynku altanami i ławkami. Jego częścią ma być przestrzeń do organizacji plenerowych wydarzeń kulturalnych.
Architektura budynków Flow będzie nowoczesna i prosta, ale jednocześnie nawiązująca stylistyką do kamienic, zabudowy poprzemysłowej i kolejowej. Odniesieniem do tej ostatniej mają być szczególnie elementy architektoniczne pierwszego etapu inwestycji, najbliższe dworca Łódź Fabryczna. W podium budynku wpisane będą stalowe arkady nawiązujące swoją formą do rozwiązań architektonicznych, spotykanych w dawnych budynkach infrastruktury kolejowej. Elewacja budynku wykończona zostanie okładziną klinkieru elastycznego, tynkiem ryflowanym i gładkim w zróżnicowanych odcieniach.
– Flow stanie się zielonym kwartałem tej części miasta i stanowić będzie kontrast do sąsiadujących z nią w dużej mierze utwardzonych przestrzeni publicznych. Chcemy, by zieleń służyła mieszkańcom, podróżnym czekającym na pociąg, pracownikom okolicznych biur i wszystkim łodzianom. Stąd układ roślin na terenie Flow został zaplanowany jako nieregularny i organiczny, a dobrane gatunki będą na tyle zróżnicowane, by stworzyć ciekawą i przyjemną w odbiorze przestrzeń – mówi Michał Lah z Pracowni PIG Architekci, która zaprojektowała Flow.
Lokatorzy oraz goście Flow będą mogli korzystać ze strefy coworkingowej, która powstanie w jednym z budynków. Inwestycja będzie oferować wiele rozwiązań smart home, a do dyspozycji mieszkańców będą pomieszczenia do przechowywania rowerów, komórki lokatorskie oraz Klub Mieszkańca. W przyszłości powstać ma także stacja wynajmu elektrycznych jednośladów.