Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

wtorek, 28 stycznia 2025

Jaki będzie zakres projektu 9 rewitalizacji obszarowej?

Patrycja Wojtaszczyk

Biuro Rewitalizacji UMŁ zaprasza na spotkanie... więcej

piątek, 24 stycznia 2025

Parkingi wielopoziomowe w Łodzi. Ruszyły prace we wszystkich trzech lokalizacjach [ZDJĘCIA]

JT

Miasto rozwija miejską infrastrukturę, stawiając... więcej

wtorek, 14 stycznia 2025

Nowe drogi na Bałutach. Gotowe ulice i plany na 2025 rok [LISTA]

TAnd

Na Bałutach praca wre – w 2024 r. przeprowadzono... więcej

Rewitalizacja Starego Rynku. Sprawdzamy, na jakim etapie jest remont

Łódzka rewitalizacja poprawia nie tylko infrastrukturę, ale i ożywia zapomniane miejsca. Takim przykładem jest właśnie Stary Rynek w Łodzi. Sprawdzamy, na jakim etapie są prace remontowe.

Na zdjęciu prace remontowe prowadzone na Starym Rynku.

Był w Łodzi od początku jej historii. Rozwijał się na nim handel, to tutaj swój pierwszy sklepik miał m.in. Izrael Poznański. Na rynku kwitł drobny handel. Można tu było kupić ryby, kwiaty, warzywa i tkaniny. Były też okresy, gdy zamieniał się w spacerowy bulwar. Łodzianie przychodzili tu odpocząć i spotkać się ze znajomymi.

Rynek Starego Miasta odzyskuje dawną świetność

– Trwa odnowa Starego Rynku, który z zapomnianego miejsca zmieni się w modną i atrakcyjną przestrzeń. To tu będą organizowane weekendowe giełdy kwiatowe, prezentacje lokalnych twórców, eko-targi oraz kiermasze książek. Nie zabraknie klimatycznych kawiarni oraz rodzinnych atrakcji. Dzieciaki, rodzice i młodzież znajdą tu coś dla siebie – mówi Adam Pustelnik, pierwszy wiceprezydent Łodzi.

Co aktualnie dzieje się na placu budowy?

Obecnie trwają prace pod instalacje wodno-kanalizacyjne (przyłącza do straganów i fontanny). Została wykonana deszczówka wraz ze zbiornikami przelewowymi oraz studnia wodomierzowa. Wszystkie prace ziemne koordynowane są z pracami archeologicznymi. Po zakończeniu prac branży sanitarnej wykonawca rozpocznie kolejne roboty ziemne i elektryczne, a w dalszej kolejności roboty żelbetowe wraz z wykonaniem nawierzchni placu.

Jak zmieni się Stary Rynek?

Zostanie wymieniona cała nawierzchnia i zlikwidowane stopnie. W centralnej części rynku, na poziomie posadzki, pojawią się dwie podświetlone fontanny. Po wschodniej i zachodniej stronie zostaną zaaranżowane zadaszone miejsca do handlu, a w pobliżu parku przewidziane jest miejsce na pawilon handlowy. Od strony ul. Nowomiejskiej dosadzone zostaną drzewa – jesiony pensylwańskie i klony. Będzie tu można odpocząć na jednej z kilkunastu ławek albo na drewnianych siedziskach zamontowanych na skrajach kwater otaczających drzewa.

Stary Rynek po generalnym remoncie zobaczymy pod koniec 2023 roku. Jego przebudowa to jedna z prawie 120 inwestycji w programie rewitalizacji. W tym rejonie program obejmuje jeszcze m.in. rewaloryzację parku Staromiejskiego, remont ul. Północnej, Ogrodowej, Wolborskiej i Podrzecznej oraz przebudowę placu Wolności.

Wartość inwestycji to 8 mln złotych.


Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - obszar o powierzchni 32,5 ha ograniczony ulicami Zachodnią, Podrzeczną, Stary Rynek, Wolborską, Franciszkańską, Północną, Wschodnią, Rewolucji 1905 r., Próchnika wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.03-10-0001/17-00 zawartej w dniu 29 sierpnia 2017 roku.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

 

 

Kontakt