Wyburzanie kamienicy przy al. 1 Maja 16 to niejedyny warunek wznowienia pracy tarczy, która obecnie stoi pod nieruchomością przy numerze 23. Według deklaracji wykonawcy wznowienie pracy tarczy będzie możliwe w pierwszej połowie listopada. Wcześniej zgodę na to musi wydać Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego (WINB). Priorytetem jest niezmiennie bezpieczeństwo mieszkańców. Mieszkańcy kamienic przy al. 1 Maja 23 i ul. Próchnika 44 najprawdopodobniej będą mogli wrócić do swoich mieszkań w drugiej połowie listopada.
Tunel pod Łodzią. Co z innymi kamienicami?
Po wyjechaniu tarczy zespół rzeczoznawców z udziałem przedstawicieli UMŁ ponownie oceni stan techniczny kamienicy przy al. 1 Maja 23 i znajdujących się w niej mieszkań. To samo dotyczy budynków przy al. 1 Maja 21 i 19 oraz ul. Próchnika 44. Dopiero wyniki ekspertyz technicznych pozwolą określić możliwą datę bezpiecznego powrotu mieszkańców do swoich lokali. Jeżeli eksperci uznają, że jest bezpiecznie, stanie się to w drugiej połowie listopada. Zanim to nastąpi, mieszkańcy w obecności rzeczoznawców będą mogli oszacować szkody i wystąpić do wykonawcy o ich naprawę. Wykonawca zobowiązał się do wykonania wszelkich niezbędnych remontów, aby przywrócić poprzedni stan budynków i mieszkań.
Regularnie odbywają się spotkania przedstawicieli PLK SA, wykonawcy – firmy PBDiM oraz Urzędu Miasta Łodzi z mieszkańcami. UMŁ pomaga także znaleźć mieszkania rodzinom, które straciły je w wyniku inwestycji PKP.
Mniejsza tarcza TBM Faustyna drąży ostatni z czterech jednotorowych tuneli w kierunku Łodzi Kaliskiej. Prowadzone są również prace przy budowie podziemnych przystanków Koziny, Polesie i Śródmieście oraz przy budowie komory odstawczej przy dworcu Łódź Fabryczna. |