Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

wtorek, 28 stycznia 2025

Jaki będzie zakres projektu 9 rewitalizacji obszarowej?

Patrycja Wojtaszczyk

Biuro Rewitalizacji UMŁ zaprasza na spotkanie... więcej

piątek, 24 stycznia 2025

Parkingi wielopoziomowe w Łodzi. Ruszyły prace we wszystkich trzech lokalizacjach [ZDJĘCIA]

JT

Miasto rozwija miejską infrastrukturę, stawiając... więcej

wtorek, 14 stycznia 2025

Nowe drogi na Bałutach. Gotowe ulice i plany na 2025 rok [LISTA]

TAnd

Na Bałutach praca wre – w 2024 r. przeprowadzono... więcej

Załóż własny ogród warzywny. Łódź wesprze projekt finansowo

Społeczne ogrody warzywne w Łodzi to wspólna akcja Łodzi i Zespołu Szkół Rzemiosła. Do końca maja można się zgłaszać do programu i dostać wsparcie w założeniu własnego ogrodu.

Konferencja prasowa w sprawie społecznych ogrodów warzywnych

- Miasto rozpoczyna z Zespołem Szkół Rzemiosła z Żubardzkiej 2, specjalizującym się m.in. w ogrodnictwie, akcję zakładania ogrodów. W ten sposób wpisujemy się w działania edukacyjne mieszkańców jak i dla uczniów tejże szkoły. Opieka nad ogrodami będzie częścią zajęć praktycznych dla nich, a zajęcia takie są integralną częścią nauki zawodu - mówi Anna Wierzbicka dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska UMŁ.

- Jesteśmy jedyną łódzką szkołą, która kształci techników ogrodników i techników architektury krajobrazu. Zatem nasze zaangażowanie w tę akcję wydaje się oczywiste. Wsparcie merytoryczne odbędzie się za sprawą naszych uczniów, nauczycieli i ogrodników. Planujemy także specjalne pokazy dla dzieci – Marcin Józefaciuk dyrektor Zespołu Szkół Rzemiosła.

Wspólna akcja Urzędu Miasta i Zespołu Szkół Rzemiosła, będzie polegała na zorganizowaniu co najmniej 15 ogrodów społecznych -  zapewnieniu materiału roślinnego, sadzonek warzyw, ziół i ewentualnie owoców, które mogą być z powodzeniem siane lub sadzone w czerwcu (uwzględniając max kwotę 2 tyś zł na jeden ogród), zapewnieniu niezbędnych materiałów do budowy ogrodów w tym odpowiedniej do upraw ziemi, podłoża, nawozu, ewentualnych skrzynek, rozsad i narzędzi a także przeprowadzeniu warsztatów i szkolenia w czasie zakładania ogrodów społecznych kierowanych do mieszkańców, wnioskodawców dla których ogrody zostaną przygotowane a następnie nadzorowaniu upraw i pomoc w utrzymaniu ogrodów społecznych/warzywnych w odpowiedniej kondycji z zaangażowaniem uczniów szkoły w celu uzyskania umiejętności praktycznych.  Zadaniem mieszkańców będzie dbanie o ogród, podlewanie i pielęgnacja oraz korzystanie z upraw.

 - Ogrody społeczne to jedna z rekomendacji mieszkańców w ramach Łódzkiego Panelu Obywatelskiego Zieleń w mieście. Nasi mieszkańcy przyjrzeli się takim ogrodom w innych miastach polskich i europejskich i uznali, że też takie chcą w naszej przestrzeni a my wychodzimy naprzeciw ich oczekiwaniom – zapewnia Agata Burlińska, z-ca dyrektora Biura Aktywności Miejskiej UMŁ.

- Społeczne ogrody warzywne to sposób na ekologiczne uprawy miejskie i doskonała okazja do integracji sąsiedzkiej, wymiany doświadczeń, aktywności na powietrzu -dodaje Agnieszka Pietrzak z Wydziału Kształtowania Środowiska.

- Pierwszy ogród warzywny powstał z inicjatywy sąsiadów z Senatorskiej 50/52, którzy już przed majówką rozpoczęli swoje ekologiczne uprawy ze wsparciem Miasta. Kolejny ogród planujemy we współpracy ze Spółdzielnią Mieszkaniową Radogoszcz Wschód. Na kolejne zgłoszenia czekamy do 31 maja – dodaje Anna Wierzbicka, dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska UMŁ.

- Cieszę się, że Miasto odpowiedziało na nasz apel i wesprze naszą inicjatywę
w zakresie stworzenia ogrodu warzywnego spółdzielczego, który tu jest częścią większego projektu zagospodarowania przestrzeni około trzech tysięcy m2. Jest to nasz kolejny pomysł na integrację mieszkańców, zależy nam aby osiedle nie było tylko sypialną ale i fajnym miejscem do życia” –
podkreśla  Jacek Pawłowski, prezes Zarządu SM Radogoszcz Wschód

Wydział Kształtowania Środowiska czeka na chętnych mieszkańców, sąsiadów, wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie i innych, którzy przyślą zgłoszenie na wks@uml.lodz.pl do 31.05.2021.

Kontakt