Łódź Rewitalizuje

Działania

9 - okolice placu 4. czerwca 1989 r. i ul. Piotrkowskiej

ANALIZOWANY ZAKRES PROJEKTU

BUDYNKI

Do analiz dotyczących celowości, zakresu i kosztów remontów włączono następujące nieruchomości:

  • Próchnika 6
  • Piotrkowska 20
  • Piotrkowska 34 / Jaracza 1
  • Piotrkowska 36
  • Piotrkowska 38
  • Piotrkowska 41
  • Piotrkowska 50
  • Więckowskiego 8
  • Wschodnia 59
  • Piotrkowska 54 / Narutowicza 1 - w partnerstwie

Decyzje co do włączenia każdej z ww. posesji do wniosku o dofinansowanie podjęte zostaną w pierwszym kwartale 2025 r.

PRZESTRZENIE PUBLICZNE

Do analiz dotyczących celowości, zakresu i kosztów realizacji inwestycji w ramach projektu włączono następujące przestrzenie publiczne:

  • plac 4 czerwca 1989 r.
  • przebicie od ul. Piotrkowskiej do ul. Zachodniej
  • pasaż od placu 4 czerwca 1989 r. do ul. Piotrkowskiej
  • ulica Zachodnia (Próchnika-Narutowicza)
  • ulica Więckowskiego (Piotrkowska-Zachodnia)

Decyzje co do włączenia każdej z ww. przestrzeni do wniosku o dofinansowanie podjęte zostaną w pierwszym kwartale 2025 r.

Planowany harmonogram projektu

Przygotowanie dokumentacji do projektu: kwiecień 2024 - marzec 2025

Miasto Łódź zleciło przygotowanie dokumentacji potrzebnej do złożenia wniosku o dofinansowanie projektu po przeprowadzeniu postępowania przetargowego nr DSR-ZP-III.271.21.2024  firmie Pilamis Sp. z o.o. Sp.k.

Strona postępowania

Złożenie wniosku o dofinansowanie projektu: II kwartał 2025
Podpisanie umowy o dofinansowanie projektu: II/III kwartał 2025
Wybór wykonawców projektów budowlanych: II/III kwartał 2025 r
Początek remontów: 2026
Zakończenie projektu: czerwiec 2028

Termin zakończenia projektu wskazany zostanie w kryteriach naboru wniosku o dofinansowanie.

Jak zmieni się Twoja okolica?

Projekt dotyczy działań inwestycyjnych obejmujących remont/ przebudowę/ rozbudowę/ nadbudowę/ odbudowę/ prace konserwatorskie /prace restauratorskie kamienic i budynków gminnych zlokalizowanych na wskazanym kwartale i w jego sąsiedztwie. Miasto Łódź realizując zadania własne gminy wprowadza także  m.in. lokale z przeznaczeniem pod działalność instytucji świadczących usługi społeczne lub pod inne funkcje, np. pracownie twórcze czy lokale na działalność usługowo - handlową.  

Dzięki modernizacji poprawi się standard i jakość życia w budynkach mieszkalnych. Zmieni się struktura lokali w budynkach. Mieszkania zostaną wyposażone w samodzielną kuchnię lub aneks kuchenny oraz łazienkę. Pojawią się mieszkania dostosowane do potrzeb osób z niepełnoprawnościami ruchowymi, zadbamy o wprowadzenie rozwiązań tzw. projektowania uniwersalnego tym samy zwiększając dostępność budynków i podwórek.  Do nieruchomości zostanie doprowadzona sieć cieplna, pojawią się windy, miejsca do przechowywania wózków i rowerów.  Również podwórza zostaną przebudowane i wzbogacone o nową zieleń a w wybranych lokalizacjach mogą pojawić się unikatowe rozwiązania nadające artystyczny charakter wnętrzu podwórza. Pojawią się nowe ławki, stojaki na rowery, zieleńce oraz rozwiązania pozwalające na wykorzystanie deszczówki.

Poprawiona zostanie jakość i estetyka przestrzeni publicznych. Zakres rzeczowy projektu obejmuje działania inwestycyjne w odniesieniu do układu komunikacyjnego i zagospodarowanie terenu na obszarze projektu, planowane są:

  • nowa aranżacja Placu 4. Czerwca 1989 roku wraz z terenami sąsiadującymi – zagospodarowanie jako ogólnodostępnej przestrzeń publicznej uwzględniającej indywidualne rozwiązania przestrzenne identyfikujące miejsce, ze szczególnym uwzględnieniem estetyki użytych materiałów;
  • poprawa dostępności kwartału dla pieszych, rowerzystów i transportu publicznego poprzez remont oraz zazielenienie odcinków ulic zlokalizowanych na obszarze (ul. Więckowskiego i ul. Zachodnia);
  • wprowadzenie rozwiązań poprawiających poziom bezpieczeństwa publicznego (monitoring) oraz bezpieczeństwa ruchu drogowego;
  • uporządkowanie przestrzeni publicznych i półpublicznych na obszarze zgodnie z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (obejmujące odpowiednio wywłaszczenie/zamianę nieruchomości pod budowę ulic, pasaży, terenów publicznych oraz stworzenie terenu inwestycyjnego do sprzedaży lub inwestycji własnej miasta);
  • wprowadzenie w ścisłą strukturę miasta zieleni – wysokiej i niskiej – oraz innych rozwiązań służących mitygacji i adaptacji do zmian klimatu.

W ramach inwestycji przebudowane zostaną odcinki ulicy Więckowskiego oraz Zachodniej (bez torowiska). Pojawi się infrastruktura dla rowerzystów, wyznaczone będą miejsca do parkowania a ponadto wszędzie, gdzie to tylko możliwe wprowadzona zostanie zieleń. Wymiana nawierzchni spowoduje wyciszenie i uspokojenie ruchu ulicznego. Planowane są nowe przejście dla pieszych wraz z przejazdem rowerowym i sygnalizacją świetlną oraz przebicia wewnątrz kwartałowe, łączące przestrzenie publiczne z ulicami. W przestrzeniach ulic i kwartałów zostaną zastosowane rozwiązania ułatwiające poruszanie się osób z niepełnosprawnościami.

Zwiększy się bezpieczeństwo dzięki modernizacji i rozbudowie istniejącego oświetlenia, a także instalacji nowych punktów monitoringu miejskiego.

Po zakończeniu remontów na obszarze planowane jest  uruchomienie Domu Dziennego Pobytu  w wyremontowanej siedzibie (Więckowskiego 8).

Do zakresu rzeczowego projektu planuje się włączenie szeregu działań o charakterze społecznym, które wspierać będą oddolną aktywność mieszkańców obszaru na rzecz poprawy jakości zamieszkania m.in. poprzez programy wzorowane na programie „Zielone podwórka” oraz realizowanym w ramach działań cross–financingu (w projekcie 8 Rewitalizacji Obszarowej Centrum Łodzi) programie Sąsiedzkie Podwórko. Działania będą skierowane m.in. do mieszkańców kamienic nie objętych remontami i będą nastawione na poprawę jakości życia i estetyki obszaru jak też rozwój wspólnot i społeczności lokalnych na obszarze rewitalizowanym (np. poprzez wsparcie w zakresie zaprojektowania i zaaranżowania na nowo przestrzeni podwórek, aby stały się miejscami sąsiedzkiej integracji i dawały możliwość nowych form spędzania wolnego czasu). Jednocześnie prowadzone działania wspierać będą proces wzmacniania lokalnej tożsamości, budowania więzi ludzi z ich miejscem zamieszkania i edukować w zakresie odpowiedzialności za najbliższą przestrzeń.

Przewidywane są działania animacyjne i integracyjnych obejmujące m.in. popularyzację i koordynację wolontariatu, organizowania działań społecznych, kulturalnych, sportowych itp. dla mieszkańców w formie wydarzeń, warsztatów, szkoleń, turniejów, programów mikrograntów na oddolne działania sąsiedzkie oraz zawiązywanie i rozwój partnerstwa podmiotów działających na rzecz rozwoju społecznego na tym obszarze miasta.

ODPOWIEDZI NA NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Czy mój budynek zostanie podłączony do centralnego ogrzewania?

Wszystkie remontowane przez Miasto budynki planowane są  do podłączenia do sieci cieplnej, dzięki czemu mieszkańcy będą mieli centralne ogrzewanie oraz ciepłą wodę.

Właściciele prywatni oraz wspólnoty mieszkaniowe mogą ubiegać się o dotację z miasta na podłączenie budynków do sieci cieplnej, której przyłączenie i rozprowadzenie po budynku muszą sami sfinansować.

Informacje o dotacjach i sposobie przyłączenie możesz znaleźć tutaj.

Kiedy mój budynek zostanie wyremontowany?

Miasto do połowy 2028 roku planuje zakończyć remont budynków, które są wymienione wyżej na stronie i pokazane na mapie.

Jeżeli Twój budynek położony jest w kwartale 9 rewitalizacji obszarowej i nie znajduje się liście, oznacza to, że najprawdopodobniej nie należy do gminy lub Miasto na ten moment nie ma dużych planów remontowych z nim związanych. Informacje o bieżących remontach budynków komunalnych możesz uzyskać u administratora swojego budynku, którego znajdziesz na stronie Zarządu Lokali Miejskich - wystarczy wpisać adres kamienicy do wyszukiwarki na stronie.

Właściciele prywatni oraz wspólnoty mieszkaniowe mogą ubiegać się o dotację z miasta na remont budynków oraz podwórek. Informacje o dotacjach możesz znaleźć tutaj.

Jakich mogę spodziewać się utrudnień?

W związku z dużym zakresem prac trzeba liczyć się z tymczasowymi utrudnieniami - problemami z parkowaniem i dojazdem do posesji, wyłączeniami gazu i prądu, hałasem maszyn budowlanych i pyłem z budowy.

O utrudnieniach będziemy informować również poprzez:

  • spotkania informacyjne
  • plakaty rozwieszone w okolicy
  • ulotki w skrzynkach
  • pikniki

Skąd miasto ma pieniądze na te remonty?

Projekt 9 Rewitalizacji Obszarowej Centrum Łodzi został wpisany jako jedno z  przedsięwzięć priorytetowych do Wykazu przedsięwzięć priorytetowych finansowanych w ramach Programu Regionalnego.

Aktualna wersja Kontraktu programowego dla Województwa Łódzkiego dostępna jest na stronie.

Dofinansowanie realizacji tego projektu będzie odbywało się w tzw. trybie pozakonkursowym w ramach programu Fundusze Europejskie dla Łódzkiego. Aktualna wersja programu dostępna jest na stronie.

 

 

Jak Miasto sfinansuje te remonty?

Projekt 9 rewitalizacji obszarowej centrum Łodzi został umieszczony w Wykazie przedsięwzięć priorytetowych finansowanych w ramach Programu Regionalnego, który jest częścią (załącznik nr 10) Kontraktu programowego dla województwa łódzkiego. Kontrakt programowy to umowa pomiędzy samorządem województwa a rządem zgodnie z którą w każdym z regionów wydawane są środki unijne przeznaczone na jego rozwój. Aktualna wersja Kontraktu programowego dla województwa łódzkiego wraz z listą przedsięwzięć priorytetowych dostępna jest na stronie.

 

Projekt 9 ROCŁ współfinansowany będzie w tzw. trybie pozakonkursowym ze środków programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2027 i zgodnie z jego zasadami. Treść całego programu dostępna jest na stronie.

Ponadto Miasto zobowiązane jest pokryć tzw. wkład własny ze swoich środków budżetowych. Analizowana jest także możliwość pozyskania dodatkowego dofinansowania z innych źródeł, np. Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego dla remontu budynków mieszkalnych.

Kto przygotowuje dokumentację do projektu?

Miasto Łódź zleciło przygotowanie dokumentacji potrzebnej do złożenia wniosku o dofinansowanie projektu po przeprowadzeniu postępowania przetargowego nr DSR-ZP-III.271.21.2024  firmie Pilamis Sp. z o.o. Sp.k.

Strona postępowania

Masz uwagi lub pytania?

Skontaktuj się z nami w sprawie:

koordynacji projektu Patrycja Wojtaszczyk tel. 42 638 44 44 p.wojtaszczyk@uml.lodz.pl
wykwaterowań i zasiedleń nieruchomości Zarząd Lokali Miejskich tel. 42 628 70 00 zlm@zlm.lodz.pl
pomocy w rozwiązywaniu trudnych problemów mieszkańców Justyna Gawrońska tel. 42 272 61 86 j.gawronska@uml.lodz.pl
lokali użytkowych Łukasz Charuba tel. 42 272 62 44 l.charuba@uml.lodz.pl
lokali użytkowych Sebastian Szewczyk tel. 42 272 64 07 se.szewczyk@uml.lodz.pl

Wizualizacje na stronie mają charakter poglądowy, ostateczny wygląd może się zmienić na etapie wykonawczym. Wszystkie planowane terminy mogą ulec zmianie m. in. ze względu na procedury przetargowe, konieczność koordynacji inwestycji między sobą, konieczność koordynacji inwestycji z działaniami gestorów sieci, ze względu na wymagania dotyczące organizacji ruchu w mieście, a także wszelkie inne okoliczności, które mogą pojawić się w trakcie trwania procesu inwestycyjnego.

Kontakt