Projekt dotyczy działań inwestycyjnych obejmujących remont/ przebudowę/ rozbudowę/ nadbudowę/ odbudowę/ prace konserwatorskie /prace restauratorskie kamienic i budynków gminnych zlokalizowanych na wskazanym kwartale i w jego sąsiedztwie. Miasto Łódź realizując zadania własne gminy wprowadza także m.in. lokale z przeznaczeniem pod działalność instytucji świadczących usługi społeczne lub pod inne funkcje, np. pracownie twórcze czy lokale na działalność usługowo - handlową.
Dzięki modernizacji poprawi się standard i jakość życia w budynkach mieszkalnych. Zmieni się struktura lokali w budynkach. Mieszkania zostaną wyposażone w samodzielną kuchnię lub aneks kuchenny oraz łazienkę. Pojawią się mieszkania dostosowane do potrzeb osób z niepełnoprawnościami ruchowymi, zadbamy o wprowadzenie rozwiązań tzw. projektowania uniwersalnego tym samy zwiększając dostępność budynków i podwórek. Do nieruchomości zostanie doprowadzona sieć cieplna, pojawią się windy, miejsca do przechowywania wózków i rowerów. Również podwórza zostaną przebudowane i wzbogacone o nową zieleń a w wybranych lokalizacjach mogą pojawić się unikatowe rozwiązania nadające artystyczny charakter wnętrzu podwórza. Pojawią się nowe ławki, stojaki na rowery, zieleńce oraz rozwiązania pozwalające na wykorzystanie deszczówki.
Poprawiona zostanie jakość i estetyka przestrzeni publicznych. Zakres rzeczowy projektu obejmuje działania inwestycyjne w odniesieniu do układu komunikacyjnego i zagospodarowanie terenu na obszarze projektu, planowane są:
- nowa aranżacja Placu 4. Czerwca 1989 roku wraz z terenami sąsiadującymi – zagospodarowanie jako ogólnodostępnej przestrzeń publicznej uwzględniającej indywidualne rozwiązania przestrzenne identyfikujące miejsce, ze szczególnym uwzględnieniem estetyki użytych materiałów;
- poprawa dostępności kwartału dla pieszych, rowerzystów i transportu publicznego poprzez remont oraz zazielenienie odcinków ulic zlokalizowanych na obszarze (ul. Więckowskiego i ul. Zachodnia);
- wprowadzenie rozwiązań poprawiających poziom bezpieczeństwa publicznego (monitoring) oraz bezpieczeństwa ruchu drogowego;
- uporządkowanie przestrzeni publicznych i półpublicznych na obszarze zgodnie z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (obejmujące odpowiednio wywłaszczenie/zamianę nieruchomości pod budowę ulic, pasaży, terenów publicznych oraz stworzenie terenu inwestycyjnego do sprzedaży lub inwestycji własnej miasta);
- wprowadzenie w ścisłą strukturę miasta zieleni – wysokiej i niskiej – oraz innych rozwiązań służących mitygacji i adaptacji do zmian klimatu.
W ramach inwestycji przebudowane zostaną odcinki ulicy Więckowskiego oraz Zachodniej (bez torowiska). Pojawi się infrastruktura dla rowerzystów, wyznaczone będą miejsca do parkowania a ponadto wszędzie, gdzie to tylko możliwe wprowadzona zostanie zieleń. Wymiana nawierzchni spowoduje wyciszenie i uspokojenie ruchu ulicznego. Planowane są nowe przejście dla pieszych wraz z przejazdem rowerowym i sygnalizacją świetlną oraz przebicia wewnątrz kwartałowe, łączące przestrzenie publiczne z ulicami. W przestrzeniach ulic i kwartałów zostaną zastosowane rozwiązania ułatwiające poruszanie się osób z niepełnosprawnościami.
Zwiększy się bezpieczeństwo dzięki modernizacji i rozbudowie istniejącego oświetlenia, a także instalacji nowych punktów monitoringu miejskiego.
Po zakończeniu remontów na obszarze planowane jest uruchomienie Domu Dziennego Pobytu w wyremontowanej siedzibie (Więckowskiego 8).
Do zakresu rzeczowego projektu planuje się włączenie szeregu działań o charakterze społecznym, które wspierać będą oddolną aktywność mieszkańców obszaru na rzecz poprawy jakości zamieszkania m.in. poprzez programy wzorowane na programie „Zielone podwórka” oraz realizowanym w ramach działań cross–financingu (w projekcie 8 Rewitalizacji Obszarowej Centrum Łodzi) programie Sąsiedzkie Podwórko. Działania będą skierowane m.in. do mieszkańców kamienic nie objętych remontami i będą nastawione na poprawę jakości życia i estetyki obszaru jak też rozwój wspólnot i społeczności lokalnych na obszarze rewitalizowanym (np. poprzez wsparcie w zakresie zaprojektowania i zaaranżowania na nowo przestrzeni podwórek, aby stały się miejscami sąsiedzkiej integracji i dawały możliwość nowych form spędzania wolnego czasu). Jednocześnie prowadzone działania wspierać będą proces wzmacniania lokalnej tożsamości, budowania więzi ludzi z ich miejscem zamieszkania i edukować w zakresie odpowiedzialności za najbliższą przestrzeń.
Przewidywane są działania animacyjne i integracyjnych obejmujące m.in. popularyzację i koordynację wolontariatu, organizowania działań społecznych, kulturalnych, sportowych itp. dla mieszkańców w formie wydarzeń, warsztatów, szkoleń, turniejów, programów mikrograntów na oddolne działania sąsiedzkie oraz zawiązywanie i rozwój partnerstwa podmiotów działających na rzecz rozwoju społecznego na tym obszarze miasta.